Na odbiór wnętrza mieszkania wpływa nie tylko jego wystrój i wyposażenie, ale także panujący w nim zapach. Jeśli zapomnisz o regularnym wietrzeniu mieszkania, powstające przy gotowaniu czy używaniu kosmetyków zapachy, zaczną się ze sobą mieszać, tworząc nieprzyjemną w odbiorze mieszankę. Niestety ze względu na smog, częste wietrzenie mieszkania może wydawać się ryzykowne. Na szczęście, na rynku pojawiły się takie urządzenia jak oczyszczacze powietrza, które pomagają w pozbyciu się pyłów, jakie unoszą się w powietrzu. Do modyfikowania powietrza wewnątrz mieszkań można używać także osuszaczy lub nawilżaczy powietrza oraz jonizatorów. Wszystkie tego typu urządzenia realizują określoną funkcję, poprawiając jakość powietrza, jakim codziennie oddychamy.

Sprawna wentylacja i częste wietrzenie to podstawa

oczyszczacz powietrza

Nawet jeśli zaopatrzysz się w najlepszej jakości oczyszczacz powietrza, nic nie zastąpi sprawnej wentylacji grawitacyjnej, ewentualnie wentylacji wspomaganej – mechanicznej. Od czasu do czasu warto również pomyśleć o radykalnej wymianie powietrza w całym mieszkaniu, otwierając część okien i robiąc delikatny przeciąg. Podstawą czystego, świeżego i wolnego od nieprzyjemnych zapachów powietrza wewnątrz domu jest działająca w sposób automatyczny wentylacja grawitacyjna. Jeśli wentylacja działa źle lub jest niewydajna, z wnętrza mieszkania nie będziemy mogli pozbyć się nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale i nadmiaru wilgoci. Na ścianach zacznie pojawiać się grzyb i pleśń. Gdy wentylacja nie daje rady z wilgocią, można zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z osuszaczem lub kupić osuszacz mechaniczny. Tego typu urządzenia wyłapią część wilgoci z powietrza, ale najlepszą metodą, by się jej pozbyć raz na zawsze, jest usprawnienie podstawowego systemu wentylacji grawitacyjnej.

Filtrowanie powietrza w mieszkaniu

Czystemu powietrzu we wnętrzu mieszkania sprzyjać będzie systematyczna walka z kurzem, a zatem okresowe trzepanie dywanów, wietrzenie, a najlepiej wymrażanie pościeli, używanie odkurzaczy z filtrami HEPA, mycie podłóg itd. Wsparciem w walce o czyste powietrze w domu są również oczyszczacze powietrza, np. http://www.stadler-form.pl/79-oczyszczacze-powietrza. Tego typu urządzenia wyposażone są w szereg filtrów, przez które przepuszczane jest domowe powietrze. Filtry wyłapują większość drobnych pyłków unoszących się w powietrzu, dzięki czemu do naszych płuc trafia mniejsza ich ilość. Na jakość powietrza w domu pozytywny wpływ mają również rośliny zielone, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią ilość światła, a także nawilżacze powietrza – gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche.