Płytki stosuje się przeważnie w łazienkach i toaletach, czasem też w kuchniach. Wówczas mówi się o asortymencie, który to najlepiej nadaje się na ściany. Co prawda płytki takie mogą też się znaleźć na posadzce, ale wtedy częściej się mówi o płytkach podłogowych. Z kolei płytki ścienne nadają się zarówno do ścian jak i jeszcze innych przedmiotów, by wspomnieć chociażby o wannie. Może ona bowiem być obudowana takimi samymi płytkami, jak ściany, co w efekcie prezentuje się bardzo korzystnie. W zasadzie wówczas rezygnuje się z krycia sufitów i po prostu nie stosuje się takich rozwiązań, ponieważ tutaj wykorzystywane są inne produkty i inne też rozwiązania są przewidziane.

Różne wzory płytek ściennych

płytki ścienne

Wspomniany asortyment przede wszystkim jest istotny z racji swojego wyglądu i ma pozytywnie wpłynąć na wnętrze pomieszczenia. Ponadto łatwiej jest umyć ścianę pokrytą takimi kafelkami, niż taką surową, pomalowaną jedynie farbą. Przeważnie na myśli ma się białe płytki ścienne, szczególnie w sanitariatach, ale to wcale nie reguła. Niekiedy stosuje się delikatne, nie drażniące oczu zdobienia, innym razem rezygnuje się z tego typu płytek i wówczas mówimy o powierzchni pozbawionej jakichkolwiek wzorków. Częściej jednak stosowane są nie „surowe” płytki, a właśnie te zdobione jakimiś motywami. Również kolor ma tu znaczenie. Białe pasują do większości pomieszczeń, w których to są klejone, natomiast kolorowe mogą być dobierane do ogólnego wystroju, czy umeblowania. To jednak nie wszystko, ponieważ występują też płytki imitujące mur ceglany, mozaikę i wiele innych. Często mówi się tu o wymyślnych wzorach, paskach, kompozycjach kwiatowych, a nawet płytkach z wyżłobieniami. Na jednej ścianie mogą doskonale się prezentować różne wzory i odcienie, które wspólnie tworzą współgrający ze sobą motyw.

Materiały stosowane do płytek

Przeważnie płytki ścienne wykonane są z ceramiki. W tym przypadku ich spodnia część, ta przylegająca do ściany stanowi inną, surową powierzchnię pod klej. Wyróżnić też należy płytki z glazury i terakoty. W zasadzie poza samym produktem i klejem nie stosuje się tu innych materiałów, ale czasem też wykorzystuje się emulsję gruntującą. Ponadto warto też pamiętać o wykończeniach, a te może stanowić fuga dekoracyjna.