Na rynku akcesoriów sanitarnych znajdziemy dziesiątki modeli umywalek łazienkowych wielu typów, kolorów i kształtów. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup jednej z nich, warto bliżej zapoznać się z ogólną charakterystyką tego typu produktów. Później wystarczy już tylko zdecydować się na konkretnego producenta, a to jest związane z naszymi indywidualnymi doświadczeniami i pieniędzmi, jakie jesteśmy skłonni wydać na tego typu przedmiot. Wracając jednak do tematu, to podstawowego rozróżnienia umywalek łazienkowych możemy dokonać na podstawie sposobu ich montażu. W tym sensie możemy mówić o umywalkach stojących i wiszących, a także o umywalkach nablatowych i podblatowych. Osobną kategorię umywalek łazienkowych stanowią umywalki szafkowe, które kupuje się w zestawach, razem z meblami łazienkowymi.

Umywalki wiszące to te, które przytwierdza się do powierzchni ściany. Jest to rozwiązanie mniej praktyczne, bo wymagające przygotowania odpowiedniego stelażu i nawiercenia otworów w ścianie. Poza tym obecnie w sprzedaży nie znajdziemy wielu modeli umywalek o takiej konstrukcji, a jeśli już je znajdziemy, to są to zwykle umywalki stosunkowo małe o klasycznym kształcie. Ma to pewne zalety, bo takie umywalki zajmują niewiele miejsca i często korzysta się z nich w wydzielonych toaletach lub łazienkach o wyjątkowo małej powierzchni użytkowej. Drugi popularny rodzaj umywalek łazienkowych to umywalki stojące. Do tej grupy produktów zalicza się zarówno umywalki nablatowe jak i podblatowe, które ustawiane są na specjalnie przygotowanej do tego celu konstrukcji, zwykle na stelażu szafki łazienkowej. To obecnie najbardziej popularny rodzaj umywalek łazienkowych, dlatego jeśli szukamy czegoś bardziej wyrafinowanego, wyróżniającego się oryginalnym kształtem lub kolorem, zapewne będzie to właśnie umywalka stojąca.

Umywalki stojące, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dzielimy na umywalki nablatowe i podblatowe. Pierwsze z nich sadowione są na powierzchni blatów lub szafek łazienkowych. Te drugie umieszcza się zwykle na powierzchni specjalnie do tego celu przystosowanych szafeczek i przykrywa drewnianym, laminowanym lub kamiennym blatem. Znacznie popularniejsze są oczywiście umywalki nablatowe, które nie wymagają całkowitej zabudowy, ale w ostatnich latach, ze względu na efekt dekoracyjny, coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się również konstrukcje podblatowe. Ich zasadniczą wadą pozostaje jednak duża ilość wolnego miejsca potrzebnego do montażu takiej umywalki. Z tego względu po umywalki podblatowe najczęściej sięgają właściciele przestronnych łazienek w domach jednorodzinnych czy obszernych apartamentach. Z umywalek nablatowych korzysta cała reszta, czyli właściciele niewielkich mieszkań w klasycznych budynkach wielorodzinnych.

Więcej informacji na Banyo.pl