Budując lub remontując dom w Szczecinie, możemy zdecydować się na wybór jednego z kilku dostępnych na rynku systemów grzewczych. Najpopularniejsze z nich to systemy tradycyjne, bazujące na kotłach opalanych węglem lub drewnem, a także systemy opalane gazem, olejem opałowym lub systemy elektryczne. Niezależnie od wybranego przez nas sposobu ogrzewania domu, dodatkową kwestią do rozstrzygnięcia jest wybór pomiędzy grzejnikami typu tradycyjnego a ogrzewaniem podłogowym, płaszczyznowym. Które z wymienionych rozwiązań wybrać?

Kiedy stawiamy na grzejniki?

Tradycyjne grzejniki to niezastąpiony element klasycznych systemów grzewczych, w których nośnikiem ciepła jest woda. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym współczesne grzejniki charakteryzują się znacznie lepszym przewodnictwem cieplnym, mają również znacznie mniejszą pojemność od dawniej stosowanych grzejników żeliwnych. Ich zaletą jest nowoczesny wygląd i wysoka wydajność energetyczna. W sprzedaży znajdziemy wiele ich typów, od grzejników płytowych zaczynając, przez modele aluminiowe, a na dekoracyjnych grzejnikach łazienkowych kończąc. Te ostatnie coraz częściej wyposażane są w dodatkowe grzałki elektryczne, dzięki czemu nie trzeba uruchamiać całego systemu, by nagrzać wnętrze łazienki. W nowych domach zwykle stosuje się ogrzewanie płaszczyznowe lub mieszany system ogrzewania. W starych, nieocieplonych domach, których w Szczecinie nie brakuje, tradycyjne grzejniki wciąż pozostają niezastąpionym elementem stosowanych w nich systemów grzewczych.

Kiedy ogrzewanie podłogowe – płaszczyznowe?

To idealne rozwiązanie dla nowych, dobrze zaizolowanych termicznie domów, w których straty ciepła są najmniejsze. Taki system powstaje zwykle w oparciu o ogrzewanie elektryczne, musi zatem charakteryzować się jak największą energooszczędnością. Zaletą ogrzewania podłogowego – płaszczyznowego, jest równomierne rozłożenie ciepła po powierzchni całego mieszkania. Poza tym dzięki ogrzewaniu podłogowemu ciepło rozchodzi się od dołu w górę, przez co największy komfort ciepły panuje w strefie, w której przebywa człowiek. Przy tradycyjnych grzejnikach ciepło szybko unosi się do góry i nigdy nie da się go idealnie rozprowadzić po całej powierzchni mieszkania/domu.   W wielu nowych domach w Szczecinie powszechnie stosuje się systemy mieszane, w których ogrzewanie podłogowe łączy się z ogrzewaniem klasycznym, bazującym na tradycyjnych grzejnikach. Zwykle ogrzewanie płaszczyznowe instaluje się na parterze, a grzejniki na piętrze. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej ekonomiczne, estetyczne i zapewniające najwyższy komfort cieplny użytkownikom domu.