Urządzasz domową jadalnię i szukasz do niej funkcjonalnych, a przy tym eleganckich mebli? Podpowiemy, jakie meble będą nieodłącznym elementem wyposażenia tego typu wnętrza i na co należy zwrócić największą uwagę, przygotowując się do jego aranżacji.

Rodzaje mebli do jadalni

stół drewniany w jadalniPodstawą wyposażenia wszystkich klasycznych jadalni są stoły drewniane z krzesłami również drewnianymi, niekiedy tapicerowanymi wytrzymałym gatunkiem tkanin obiciowych, a w wersji najbardziej eleganckiej, naturalną skórą. Stoły drewniane do jadalni mogą występować w wersji stałej i rozkładanej. Ten pierwszy typ stołów sprawdzi się w zasadzie jedynie we wnętrzach najbardziej przestronnych, w których istnieje możliwość ustawienia stołu o dużym blacie. Ewentualnie mogą to być stoły okrągłe, wyróżniające się wysokim poziomem dekoracyjności, dedykowane zastosowaniom codziennym, nienadające się do pełnienia funkcji mebli użytecznych podczas organizacji większych imprez rodzinnych lub spotkań towarzyskich (przy takich stołach nie da się ustawić większej liczby krzeseł). Ten drugi rodzaj stołów drewnianych jadalnianych, czyli stoły rozkładane, to obecnie chyba najpopularniejszy i jednocześnie najbardziej funkcjonalny rodzaj konstrukcji domowego stołu. Dzięki opcji rozkładania, taki stół na co dzień zajmuje niewiele miejsca, ale po rozłożeniu będzie przestronnym meblem, przy którym można ustawić większą liczbę krzeseł i tym samym posadzić przy nim większą liczbę osób.

Oczywiście stoły drewniane do jadalni to nie jedyny rodzaj mebli, z jakimi możemy spotkać się w tego typu pomieszczeniach. W jadalniach bardzo często widuje się eleganckie komody, kredensy i przeszkolone witryny. Takie meble wzbogacają wystrój jadalni, nadając jej bardziej wyrafinowanego charakteru i jednocześnie zwiększając jej funkcjonalność – we wnętrzach kredensów lub witryn mogą czekać gotowe do użycia elementy zastawy stołowej, a w komodach obrusy, serwetki i inne potrzebne podczas organizacji przyjęć akcesoria.

O czym pamiętać, wybierając meble do jadalni?

Tradycyjne stoły drewniane do jadalni urządzonych w stylu klasycznym nie będą odpowiednie dla wnętrz urządzonych w sposób nowoczesny. Podobna prawidłowość odnosić będzie się również do pozostałych kategorii mebli jadalnianych. Szukając elementów wyposażenia pasujących do konkretnego typu wnętrza, zwracajmy zatem szczególną uwagę na sposób ich wykonania. Gdy tworzymy wnętrze nowoczesne, wybierajmy meble o takiej właśnie konstrukcji. Jeśli zależy nam na stworzeniu wnętrza bardziej tradycyjnego, klasycznego, wybierzmy na przykład elegancki stół drewniany do jadalni wraz z kompletem tapicerowanych krzeseł o wysokim poziomie dekoracyjności.