Tworząc aranżację ogrodu często kierujemy się celami praktycznymi. Chcemy, aby ogród ładnie się prezentował, ale był przy tym funkcjonalny i umożliwiał połączenie miłego odpoczynku i rozrywki. Co jednak, gdy jest on zbyt mały, aby wyznaczyć jednocześnie osobne miejsce do dziecięcych zabaw i postawić na stałe altanę?

Z jednej strony altana w ogrodzie spełnia wiele funkcji – można w niej zorganizować przyjęcie, spędzić miło czas z przyjaciółmi podczas grilla czy po prostu odpocząć. Z drugiej, używana jest jednak głównie podczas ładnej pogody, ale zajmuje sporo miejsca przez cały rok, a jej wybudowanie trzeba odpowiednio zaplanować. Jeśli chcemy czerpać korzyści z postawienia altany, ale również zaoszczędzić miejsce, gdy nie jest przydatna – sprawdzi się pawilon ogrodowy.

Różne formy i kształty

Pawilony ogrodowe będące dziś w ofercie sklepów, np. budowlanych, są niezwykle urozmaicone. Bez problemu znajdziemy wśród nich taki produkt, który będzie spełniał nasze oczekiwania pod względem wielkości czy wyglądu. Możemy zdecydować się na pawilon w kształcie czworoboku albo na planie koła. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy mogli wybrać pawilon zarówno stojący po prostu na stelażu, jak i rozkładanymi bokami; może być on wykonany z samego tworzywa albo zawierać elementy materiałowe. Wszystko zależy od funduszu, potrzeb oraz naszego pomysłu – i miejsca w ogrodzie.

Zalety pawilonu ogrodowego

Podstawową zaletą, którą posiada pawilon ogrodowy w porównaniu z klasyczną, postawioną na stałe altaną jest jego mobilność. W przypadku pawilonu możemy same zdecydować, kiedy chcemy go wystawić – na przykład na czas rodzinnego grilla czy innego przyjęcia – a kiedy wolimy, aby stał złożony w ogrodzie. W ten sposób, nawet po zmianie aranżacji ogrodu, możemy zdecydować się na postawienie go w dowolnym miejscu. Plusem jest także jego elastyczna forma; często ściany można zawinąć, uzyskując przewiewny namiot, albo rozwinąć, aby chronić się przed nagłym deszczem.

Pamiętaj o wyposażeniu!

Niestety, jak każde rozwiązanie, również i pawilon ogrodowy niesie za sobą pewne wady. Przede wszystkim musimy mieć miejsce na przechowywanie jego oraz stolika i krzeseł tudzież ławek, które będziemy pod nim ustawiać. Co więcej, przed złożeniem będzie wymagał gruntownego czyszczenia, zaś po jakimś czasie z pewnością trzeba będzie go wymienić.