Wspinaczka to sport, który efektywnie może podwyższyć poziom adrenaliny w naszym systemie. Uprawianie go potrzebuje trochę odwagi, jednak może również zapewnić doświadczeń, jakich nie uzyskamy w żadnym innym sporcie. Chociaż wspinanie ma pewien czynnik zagrożenia, można stwierdzić, że staje się jeszcze bardziej bezpieczniejsze. Dzieje się tak za sprawą stałego doskonalenia sprzętu wspinaczkowego oraz dopasowania go do potrzeb wspinaczy. Bazę stanowi tutaj niewątpliwie uprząż wspinaczkowa.

Uprząż wspinaczkowa – budowa

Przy podejmowaniu decyzji jaka uprząż wspinaczkowa w góry będzie szczególnie dobra, pomocna może wykazać się wiedza, jak jest ona zrobiona. Podstawowe składniki uprzęży to pas biodrowy i pętle udowe. Mogą być one wyłożone wyróżniającym się oddychalnością produktem czy bardzo miękkie dla większej wygody. W większości rodzajów są one związane łącznikiem, który stanowi punkt łączenia linki. Istotne są także szpejarki, umożliwiające dobre rozmieszczenie sprzętu wspinaczkowego na uprzęży.

Uprząż wspinaczkowa – jaki rozmiar?

Wybór właściwego wymiaru to rzecz istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa wspinaczki. Za mała uprząż wspinaczkowa będzie krępować ruchy oraz boleśnie wrzynać się w ciało. Z kolei za duża może spowodować upadek z wielkości, czego na pewno pragnie uniknąć każdy miłośnik tego sportu. Jak zatem odpowiednio wybrać rozmiar akcesorium? Jest na to skuteczny sposób. Jeśli użytkownik jest w stanie włożyć dłoń za pas biodrowy oraz pasy udowe oraz odwrócić ją, ale z trudem, wtedy uprząż jest odpowiednio dopasowana.

Uprząż wspinaczkowa - jak wybrać najlepszą?Uprząż biodrowa

Szczególnie napotykany rodzaj uprzęży. Wykonana jest z pasa biodrowego oraz dwóch pasków udowych (zwykle regulowanych). Całość związana jest pętlą, zwaną łącznikiem. Na brzegach pasa biodrowego podszyte są 2-4 pętle na sprzęt, które w slangu wspinaczkowym zwane są szpejarkami. Pas biodrowy wiąże się metalową sprzączką. Jeszcze parę lat temu znane były uprzęże z pasami, które przeprowadzało się dwukrotnie poprzez klamrę (tak by zniknął nadruk „danger” oraz wystawało co najmniej 5-8 cm opaski).

Uprząż wspinaczkowa pełna

Jak możemy wnioskować po nazwie, skupia się ona wokół całego ciała. Jej ważnym wykorzystaniem jest wspinaczka wysokogórska i zimowa. W tego rodzaju uprzężach miejsce łączenia liny umieszczone jest znacznie wyżej. W wypadku odpadnięcia od ścianki, osoba wspinająca się mogłaby odwrócić się głową w dół. Punkt tenże zabezpiecza oczywiście przed taką sytuacją. Teraz natomiast odchodzi się od tego typu. Wspinacze twierdzą, iż nie jest on zbyt wygodny. Szczególnie zastępują go więc uprzężą biodrową i piersiową.