Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Dbamy o nie zarówno w domu, jak i w pracy czy w drodze do szkoły. Co więcej, zwykło się mówić, że ostrożności nigdy za wiele. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba ludzi decyduje się na dodatkowe zabezpieczenia, jeśli chodzi o budynki mieszkalne. Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju alarmy, które można kupić stacjonarnie oraz w sklepach internetowych. Zamontowanie takiego sprzętu również nie jest specjalnie skomplikowane, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie praktycznie dla każdego.

Jak działają alarmy bezprzewodowe?

bezprzewodowy system alarmowyCoraz większe grono zwolenników dodatkowych zabezpieczeń decyduje się na bezprzewodowy system alarmowy. Jest to czujnik zasilany bateriami lub akumulatorem. Współpracuje on z centralą alarmową, która z kolei jest zasilana bezprzewodowo. Elementy te komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych. Najważniejszy jest jednak czujnik. Dlaczego? Jest on wyposażony w sygnalizatory dźwiękowe i świetlne poprzez które wysyła do domowników informację o zagrożeniu. Bezprzewodowy system alarmowy jest bardzo wygodny w obsłudze i nie wymaga od nas wcześniejszych szkoleń czy specjalnych przygotowań. Najczęściej sam kontroluje poziom naładowania baterii i w odpowiednim momencie powiadamia mieszkańców o konieczności naładowania. Sygnał dźwiękowy (inny niż w przypadku wykrycia zagrożenia) informuje również o błędach w komunikacji pomiędzy urządzeniami.

Jak poprawnie używać systemu alarmowego?

Instalacja i eksploatowanie bezprzewodowego systemu alarmowego powinny opierać się na kilku podstawowych zasadach, dzięki czemu będą efektowne i spełnią swoje zadanie. W tym przypadku bardzo ważny jest sygnał przesyłany pomiędzy czujnikiem a centralką alarmową. Z tego też powodu, najpierw powinniśmy zamontować i uruchomić właśnie centralkę, a dopiero później zająć się urządzeniem bezprzewodowym. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić moc sygnału radiowego, która nie może być niższa niż 40%. Czujnik warto zamontować w miarę wysoko, gdyż w ten sposób zapewniamy lepszy zasięg komunikacji radiowej oraz minimalizujemy ryzyko zasłonięcia go przez osoby przebywające w pobliżu.

Bezprzewodowy system alarmowy to świetny sposób na zabezpieczenie domów, garaży, działek oraz przyczep kempingowych. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż można go zamontować samodzielnie. Sterowanie również nie powinno sprawiać trudności. Zarówno uzbrajanie jak i rozbrajanie można wykonać przy pomocy komunikatu wysyłanego z telefonu komórkowego. Większość z tego rodzaju alarmów posiada również pilot, co znacznie ułatwia ich obsługę.