Kołdrowe dzieje

Wśród przeróżnych okryć, służących do zatrzymania ucieczki ciepła, ale przede wszystkim zapewnienia komfortu snu i odpoczynku w łóżku, najbardziej znanym w naszym kręgu kulturowym i klimacie jest kołdra. Brzmi to jak trywialna oczywistość, jednak ten element wyposażenia każdego domu ma swoją historię. Wiemy o korzystaniu z puchowych okryć do spania przez Normanów (Wikingów), którzy na chronieniu się przed chłodną skandynawską zimą znali się najlepiej. Nie bez powodu w bajce Andersena ziarenko grochu znajduje się pod 10 kołdrami. Z norweskich fiordów, kołdry napełniane puchem i pierzem gęsi zaczęły trafiać, jako nowe, modne i skuteczne rozwiązanie do domów zamożnych mieszczan oraz kamiennych zamków arystokracji w całej Europie. Szczególnie doceniano je zimą, gdy ogień kominków i pieców nie dawał wiele ciepła, a i okna niezbyt dobrze chroniły przed wiatrem i siarczystym mrozem.

Pióra i nie tylko

kołdry syntetyczneDziś oferta przeróżnych kołder zaskakuje swą różnorodnością (wiele modeli i rodzajów kołder znajdziemy m.in. tu: https://omedika.pl/koldry-syntetyczne-c254.html). Spotykamy tradycyjne wypełnienia pierzem, piórami ptaków lub wełną czy bawełną. Alternatywą dla nich są kołdry syntetyczne, w których pióra zastąpiono wsadem z bezpiecznych sztucznych włókien np. poliestrowych.
Oprócz wypełnionych włóknami z poliestru, producenci oferują kołdry syntetyczne, w których włókna są dodatkowo pokryte odpowiednio dobranym silikonem ( kołdry letnie, elastyczne i lekkie).  Spotykamy też wypełnianie z kulek silikonowych, będących syntetycznym odpowiednikiem ptasiego puchu. Nie zbijają się one w kłębki, a poza tym są odporne na odkształcenia i nacisk. Szczególnie cenną właściwością krzemowych kulek jest możliwość częstego prania i łatwego suszenia.
Kołdry syntetyczne są bardziej ekonomiczne, niż ich wysokiej jakości naturalne odpowiedniki (zwłaszcza z pierza gęsiego i australijskich merynosów). Zastosowane włókna nadają im puchową miękkość, sprężystość i ładny zapach. W ochronie przed chłodem nie ustępują ptasim piórom i owczej wełnie. Kołdry syntetyczne, dzięki odpowiednio dobranym polimerom i krzemowym silikonom, nie ulegają też odkształceniom. Ich wielką zaletą, którą górują nad naturalnymi wyrobami, jest wolność od  inwazji roztoczy i innych organizmów oraz osiadania kurzu.

Łoże łabędzim wysypane puchem

Kołdry syntetyczne, dobrane do unikalnych potrzeb każdej rodziny, sprawdzą się przez cały rok. Odpowiedni materiał i wypełnienie oraz łatwość prania zapewniają zarówno czystość, jak i estetyczny wygląd dopełniony kwiatowymi zapachami. Wraz z dobranymi poduszkami i pościelą gwarantują świetny odpoczynek, bez potrzeby skubania domowych ptaków, tak jak w czasach, gdy Stanisław Herakliusz Lubomirski komponował wersy o doskonałym śnie