Każde mieszkanie wymaga mniejszego bądź większego remontu po kilku latach aktywnego użytkowania. Nie zawsze jednak jest budżet na to, aby zrobić generalne zmiany. Nie jest to powód do załamania. Istnieje wiele sprytnych sztuczek, dzięki którym w łatwy sposób można odświeżyć wygląd wnętrza bez inwestowania dużych nakładów finansowych. Na czym się skupić?

Kawałek natury w najbliższym otoczeniu

las w słoikuIlość zieleni w mieszkaniu wpływa pozytywnie na wszystkich mieszkańców. Warto regularnie uzupełniać kolekcję prywatnego ogrodu w doniczkach, by cieszyć się naturą na wyciągnięcie ręki. Każda z pór roku ma do zaoferowania gatunki kwiatów i roślin, które z powodzeniem można hodować nie tylko w środku, ale też na balkonie. Opłaci się zapoznać z najpopularniejszymi gatunkami, poznać ich zwyczaje, by następnie z powodzeniem pielęgnować rośliny na własną rękę. Intrygującą ideą jest inwestycja w las w słoiku. To szczelnie zamknięty ekosystem w słoju samodzielnie rozwijający się przy pomocy światła dziennego. Jest jedną z najnowszych propozycji dla osób, które często zapominają o doglądaniu kwiatów. Las w słoiku można dowolnie komponować według własnego gustu, zestawiając ze sobą różne gatunki roślin. To jak duże jest naczynie na prywatny ekosystem, zależy od posiadanego miejsca. Można również kupić gotowe wersje dostępne w większości kwiaciarni.

Przytulnie i komfortowo

Kolory przewodnie w mieszkaniu są zazwyczaj podyktowane przez dobór odpowiednich poduszek ozdobnych, pledów i serwet. Chęć odświeżenia salonu jest idealnym pretekstem do wymiany tekstyliów. Wystarczy rozejrzeć się za nowymi poszewkami. Obecnie mocnym trendem jest dobieranie intensywnie pluszowych wersji, które dodatkowo wzbudzają uczucie przytulności. Równie modne są odważne motywy zwierzęce czy silnie ozdobne cekiny. Osoby posiadające choć trochę talentu krawieckiego mogą spróbować stworzyć coś samemu. Warto pamiętać o zasłonach. Oprawa okien jest tak samo istotna.

Dodatkowa powierzchnia-ściany

Innym pomysłem na zmianę aranżacji jest wymiana obrazów i rysunków, które już od jakiegoś czasu zdobią nasze ściany. To prosty zabieg zmieniający od podstaw najbliższe otoczenie. Ciekawą propozycją jest wykorzystanie kompozycji z luster skutecznie powiększających całe wnętrze. Na rynku dostępne są gotowe zestawienia, które wystarczy przymocować do powierzchni. Odświeżenie wyglądu ścian może być motorem napędowym do stworzenia małej galerii z prywatnych zdjęć. Na ten moment wiele firm proponuje profesjonalny druk na płótnie, co dodatkowo wzbogaci odbiór całości.