Oświetlenie dodaje pomieszczeniom charakteru, ale przede wszystkim pełni funkcję praktyczną. Wybierając lampy musimy zwrócić uwagę na ich skuteczność, rozproszenie światła, a także estetykę wykonania. Prawidłowo dobrana lampa nie rzuca się w oczy i dobrze komponuje z resztą pomieszczenia.
Wyjątkowe miejsce
Salon pełni funkcję wypoczynkową i reprezentacyjną, tutaj też przyjmujemy gości. W tym specyficznym pomieszczeniu koniecznie musi znaleźć się dobre nowoczesne oświetlenie, zwłaszcza wtedy, gdy salon jest również jadalnią lub jest połączony z kuchnią. Przeważnie projektanci wnętrz starają się maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwo światła słonecznego i dodatkowo uzupełniają je sztucznymi źródłami światła. Takie połączenie buduje odpowiedni nastrój we wnętrzu i pełni jednocześnie rolę użytkową.
Nowoczesne oświetlenie salonu jakim jest lampa podłogowa, niezrównana w czasie wieczornych spotkań towarzyskich. Wprowadza do wnętrza przyjemny nastrój i intymną atmosferę. Jeżeli w pokoju dziennym nie ma zbyt wiele miejsca na podłodze lub ustawienie na podłodze kolejnego przedmiotu nie jest możliwe, możemy zdecydować się na dwa inne rozwiązania - lampy ścienne (kinkiety) lub stołowe. Zarówno kinkiety, jak i lampki stołowe pozwolą wprowadzić miły klimat i dadzą delikatne, rozproszone światło.
Wybór lamp wiszących
Pierwszym zakupem do salonu powinna być lampa wisząca. Jest to centralna lampa sufitowa, która ma równomiernie oświetlać cały pokój. Powinna składać się z co najmniej trzech źródeł światła, czyli dawać możliwość zamontowania minimum trzech żarówek lub reflektorków. Długa lampa wisząca sprawdzi się w pomieszczeniach z wysokim sufitem, który będzie dawał możliwość swobodnego montażu. W niskich pomieszczeniach lepszy będzie plafon lub specjalna listwa z halogenami lub reflektorkami. Ilość modeli jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie odpowiednią lampę do swojego salonu. Warto też zwrócić uwagę na zastosowany materiał - lampa musi doskonale wtapiać się w tło. Ma być zauważalna, ale nie może zwracać na siebie zbytniej uwagi.
Pozostałe rodzaje oświetlenia
Oświetlenie wolnostojące – to różne rodzaje lamp ustawianych w newralgicznych punktach danego pomieszczenia, mających za zadanie oświetlić jedynie fragment przestrzeni. Doskonałym przykładem takich lamp są lampy podłogowe, lampy stołowe i biurkowe, a także lampki nocne.
Oświetlenie ścienne – ten rodzaj oświetlenia realizuje przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Lampy ścienne, takie jak kinkiety czy plafony, dekorują wnętrze, w delikatny sposób podświetlając fragmenty ścian lub nieco większy fragment przestrzeni funkcjonalnej. Tego typu oświetlenie często uzupełnia lampa wisząca, umożliwiając tworzenie nastrojowego klimatu we wnętrzu salonu. Lampy ścienne często instaluje się również przy schodach, w mieszkaniach i domach dwupoziomowych.