Dom to miejsce, w którym przede wszystkim wypoczywamy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Mieszkanie powinno oddawać charakter swojego właściciela. Piękny dom jest marzeniem każdego, kto ceni sobie przemyślane i funkcjonalne wnętrza. Urządzając wnętrze warto trzymać się jednej stylistyki lub łączyć ze sobą podobne sposoby dekorowania. Niektóre z nich mają wiele wspólnych cech - styl prowansalski, chabby chic i vintage mogą być z powodzeniem mieszane. Czym wyróżnia się każdy z nich?

Styl prowansalski

https://birdsoflove.pl/

W prowansalskich domach najważniejsze są jasne, słoneczne kolory, które oddają malownicze rejony południowej Francji. W tym stylu dominuje biel, jasne odcienie niebieskiego i zieleni, a także delikatna żółć, pastelowy róż, delikatny fiolet, lawenda. W stylu prowansalskim bardzo ważne są naturalne elementy, dlatego meble powinny być wykonane z drewna, ale pomalowane na jasny kolor. Szczególnie pożądane są meble ozdobione motywami kwiatowymi, ale wciąż w jasnych barwach. Przykłady takich mebli, które wpisują się doskonale w tę stylistykę można obejrzeć na https://birdsoflove.pl. Nie mniej istotną rolę odgrywają tu naturalne tkaniny, takie jak len, bawełna i ich mieszanki. Najlepsze są materiały barwione na delikatne, pastelowe odcienie. Cechą dość charakterystyczną jest celowe postarzanie mebli, które przypominają dzięki temu prawdziwe meble z francuskiej wsi.

Vintage

Celowe postarzanie możemy znaleźć również w stylu vintage. Jego ogólnym założeniem jest naśladowanie przedmiotów, mebli i dodatków, które wyglądają jak nagryzione zębem czasu. Takie meble mają duszę i przywodzą na myśl wiejskie chaty, dawne domy itd. Ale to nie jedyne wspólne cechy obu stylistyk - tutaj również najważniejsze są jasne barwy, dużo bieli, naturalne materiały, które nie mogą pozostać w stanie surowym.

Chabby chic

Dosłownie można przetłumaczyć to jako "sfatygowany styl". Oznacza to, że tutaj również pasują meble z charakterystycznymi przetarciami, które postarzają powierzchnię. Chabby chic jest inspirowany głównie francuskimi domami, które możemy spotkać na prowincji i na wsi. Dominują tu delikatne róże, pastelowe odcienie niebieskiego, zielonego, fioletowego. Dozwolone są blade żółcie, ale przede wszystkim biel. Ciekawy klimat oddają różne dodatki, np. pudełka zdobione metodą decoupage, kwiatowe wazony, a także ceramika z motywami roślinnymi. Wszystkie wspomniane wyżej style powinny posiadać dodatki z delikatnymi, kwiatowymi wzorami. Warto także zwrócić uwagę na okno - najlepsze są delikatne zasłony wykonane z naturalnych tkanin. Uroku dodają również firanki, zwłaszcza te dekoracyjnie upięte.