Bateria łazienkowa to urządzenie końcowe instalacji wodnej, wykorzystywane do sterowania strumieniem wody bieżącej. Baterie wodociągowe to współczesny standard wyposażenia praktycznie każdego domu, mieszkania i innych obiektów użytkowych, do których doprowadzona została woda bieżąca. Spotyka się je w niezliczonej liczbie wariantów wykonania. Ogólnie urządzenia tego typu podzielić można jednak na kilka podstawowych kategorii. W tym sensie można mówić o bateriach umywalkowych, wannowych, prysznicowych i bidetowych.

Baterie bidetowe

To stosunkowo rzadki rodzaj baterii łazienkowych, bo spotykany tylko w łazienkach z zainstalowanymi bidetami, co w polskich warunkach wciąż jest dość dużą rzadkością, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania prywatne.

baterie Kohlman

Baterie umywalkowe

To podstawowy rodzaj baterii wodociągowych instalowanych praktycznie w każdej łazience wyposażonej w umywalkę. Wśród tej grupy produktów wyróżnić możemy baterie jedno- i dwuuchwytowe (wyposażone w jedne kurek do ciepłej i zimnej wody lub w dwa niezależne kurki do sterowania strumieniem ciepłej i zimnej wody), na przykład cieszące się dobrą sławą eleganckie baterie Kohlman, a także nowoczesne baterie bezdotykowe i termostatyczne, gdzie użytkownik programuje temperaturę wody bieżącej bez konieczności dokonywania jakichkolwiek manipulacji kurkiem.

Baterie wannowe

Ten rodzaj baterii instalowanych jest tylko w tych łazienkach, które zostały wyposażone w wannę. Najpopularniejszym ich rodzajem są baterie klasyczne – ścienne lub nawannowe, a także zyskujące w ostatnim czasie na popularności baterie stojące, przeznaczone do instalacji przy wannach wolnostojących, montowanych nie przy ścianie, a na środku łazienki. Wspomniane baterie Kohlman występują w obu wymienionych wyżej wariantach konstrukcyjnych.

Baterie prysznicowe

Baterie tego typu przeznaczone są do instalacji w kabinach prysznicowych. Spotykamy je w kilku różnych wersjach, również w wersji prysznicowo-wannowej (przeznaczone do instalacji przy wannach). Popularne rodzaje takich baterii to baterie klasyczne i z termostatem, w wersji nad- i podtynkowej.