Armatura podtynkowa staje się coraz bardziej popularna. Stanowi obecnie rozwiązanie estetyczne, a także w bardzo wielu sytuacjach jest niezwykle funkcjonalne.

Co to jest armatura podtynkowa?

Nie wykazuje się w tym przypadku znacznych różnic z baterią natynkową, jeżeli chodzi o mechanizm działania. Pewne elementy odmienne, które wynikają z wielkości poszczególnych podzespołów muszą wystąpić, jednakże najprościej rzecz ujmując, bateria podtynkowa złożona jest z części podtynkowej, a także komponentów sterujących zlokalizowanych natynkowo.

W jaki sposób należy zamontować taką baterię?

bateria podtynkowa

Bateria podtynkowa montowana jest przed ułożeniem glazury. Montaż odbywa się w sposób podobny jak w przypadku armatury natynkowej. Rożnica polega na stosowaniu odmiennych przejściówek, a także końcówek. Jeżeli chodzi o kwestię wysokości, to nie ma tutaj różnicy. Trzeba jednak uwzględniać nie tylko ogólne wytyczne, a także specyficzny charakter ceramiki oraz armatury. Istnieją wskazania, aby wylot wylewki zlokalizowany był blisko 20 centymetrów nad górną granicą umywalki. Gdy jest to bardzo mała umywalka, odległość ta musi być większa. Natomiast przy największych rozwiązaniach mniejsza wysokość nie będzie stanowił przeszkody.

Jaki materiał?

Bateria podtynkowa

powinna być wytworzona z materiałów najwyższej jakości. W przypadku najlepszych jakościowo rozwiązań wykorzystuje się mosiądz. Dzięki temu produkt jest niezwykle trwały. Ten aspekt jest bardzo ważny, gdyż baterii podtynkowej nie da się łatwo wymienić, w związku z tym jakość ma bardzo duże znaczenie.

Lepszy zestaw czy samodzielne złożenie z wielu elementów?

Takie baterie, przede wszystkim prysznicowe pozwalają na samodzielne złożenie z wielu elementów, bardzo często pochodzących od różnych producentów. Najistotniejszą kwestią jest to, aby części te były do siebie dopasowane i tworzyły jedną całość. Muszą być także wytworzone z tworzyw charakteryzujących się najwyższą jakością. Biorąc pod uwagę powyższe, zaleca się jednak stosowanie gotowych zestawów oraz wymianę zużytych komponentów.

Zastosowana technologia

Bardzo istotną sprawą w przypadku baterii podtynkowej jest wykorzystana technologia. Współcześnie nie ma trudności z nabyciem baterii termostatycznej, chociaż jeszcze niedawno zadanie było znacznie trudniejsze. Co więcej, w swoich planach można spokojnie uwzględnić baterię prysznicową, wyposażoną w przełącznik korzystając z części podtynkowych. Podkreślić trzeba fakt, że bardzo dużo baterii prysznicowych pozwala na zastosowanie mechanizmu podtynkowego natrysku oraz wylewki tylko z małym przyciskiem natynkowym do obsługi zestawu.