Rodzaje kabin natryskowych

Kabina w łazience powinna być dostosowana do potrzeb domowników oraz wielkości łazienki. Producenci prześcigają się w tworzeniu udogodnień i dodatków, które mają uprzyjemnić i ułatwić korzystanie z prysznica. Jeżeli planujesz kupno kabiny, zastanów się nad kilkoma kwestiami, dzięki którym idealnie dopasujesz ją do łazienki.

Podstawowe rodzaje kabin prysznicowych

Kształt kabiny prysznicowej determinuje dostępne w łazience miejsce. Od tego zależy cała aranżacja pomieszczenia. Biorąc pod uwagę sam kształt kabin, dzielą się one na:

 • kabiny narożnikowe

  najpopularniejsze i najczęściej stawiane w domach. Doskonale sprawdzają się małych, ciasnych łazienkach, dlatego pasują do współczesnych łazienek. Takie kabiny prysznicowe przylegają do dwóch ścian, dlatego są proste pod względem montażu, ale też nieco trudniejsze w czyszczeniu,
 • kabiny przyścienne

  przylegają tylko do jednej ściany, dlatego dają dość dużą swobodę aranżacyjną,
 • kabiny wolnostojęce

  tego typu kabiny prysznicowe sprawdzają się w dużych łazienkach, w których jest wystarczająco miejsca na postawienie dodatkowego obiektu. Mają dość dużą cenę, ale zazwyczaj posiadają dodatkowe usprawnienia, np. hydromasaż. Przeważnie są też trwalsze i wykonywane z mocniejszych materiałów,
 • kabiny asymetryczne

  jest to rodzaj kabin narożnych, przy czym jeden z boków kabiny jest dłuższy od drugiego. Sprawdzają się w łazienkach, które są wąskie, ponieważ pozwalają zaoszczędzić miejsce na szerokości pomieszczenia.
kabina prysznicowa

Jeżeli w domu znajdują się zarówno miłośnicy wanny, jak i prysznica, można zastosować parawan wannowy. Jest to specjalna ścianka, którą montuje się na brzegu wanny. Parawan zapobiega zachlapaniu łazienki, a jednocześnie umożliwia wzięcie klasycznej kąpieli w wannie. Rozwiązanie jest idealne dla rodzin z dziećmi - rodzice mogą brać prysznic, a dzieci korzystać swobodnie z wanny. Wannę można również całkowicie zabudować uzyskując tym samym szczelną kabinę prysznicową (warunkiem jest jednak dobra sprawność fizyczna domowników, ponieważ taka kabina może być uciążliwa dla osób starszych lub niepełnosprawnych).