Połączenie salonu i sypialni to dość popularne rozwiązanie, zwłaszcza w mieszkaniach, w których nie ma zbyt wiele metrów kwadratowych do zagospodarowania. To również dobry sposób na pomieszczenia typu open space, gdzie nie istnieją tak wyraźne podziały. Sypialnia i salon w jednym to wyzwanie dla osób kreatywnych, ponieważ zaprojektowanie takiego miejsca jest nie lada kłopotem. Jak zatem urządzić przytulną alkowę, która w ciągu dnia jest również miejscem spotkań domowników? W salonie-sypialni na pewno potrzebne są meble, które posiadają funkcję spania, np. kanapy lub narożniki rozkładane.

Sposób na pomieszczenie

Narożniki rozkładaneNa pewno dużo łatwiej będzie nam zagospodarować przytulną alkowę w większej przestrzeni typu loft czy open space, które możemy dowolnie przekształcać w taki sposób, aby były dopasowane do naszego trybu życia. Narożniki rozkładane najlepiej przemyśleć jeszcze przed urządzeniem całego wnętrza i uwzględnić takie rozwiązanie na etapie projektowania mieszkania. Ważna jest ustawność pomieszczenia, które będzie miało dualistyczne przeznaczenie. Jeżeli przestrzeń przeznaczona do codziennej aktywności jest wystarczająco obszerna, możemy rozważyć wizualny podział za pomocą ścianki działowej, tkaniny lub innych elementów przesłaniających, np. za kotarą znajduje się narożnik rozkładany, na którym śpią domownicy, a sama kanapa jest zasłaniana dopiero pod wieczór. Możemy również wykorzystać system rozkładanych ścianek, które można przesuwać w razie potrzeby. Innym rozwiązaniem są drzwi harmonijkowe, które również spełniają podobną funkcję.

Przestrzeń osobista

Jeżeli pomieszczenie nie pozwala na montaż takiego systemu, warto sięgnąć po stary i sprawdzony sposób, czyli parawany. Parawan możemy rozstawiać i składać w razie potrzeby, a przy tym złożony parawan nie zajmuje miejsca-spokojnie może być oparty o ścianę lub być na niej powieszony. Jeżeli możemy pozwolić sobie na zamontowanie stałej ściany, wówczas najlepszym wyborem będzie ścianka działowa wykonana z karton-gipsu. To jednak trzeba zaplanować już na etapie remontu, ponieważ stawianie ścianek tego typu wiąże się z mocowaniem do podłogi, a położone panele mogą być pewną przeszkodą, podobnie jak znajdująca się na podłodze wykładzina. Miłośnicy bardziej subtelnych rozwiązań mogą zdecydować się na montaż szyby sufitowej, na której będzie znajdować się tkanina. Aby wydzielić kącik z narożnikiem rozkładanym, wystarczy przesunąć materiał. Tkanina powinna być dopasowana do reszty wystroju wnętrza i z nim korelować, np. może to być ciążka, gruba kotara, która będzie jednocześnie dobrze odgradzać od światła i hałasu lub przewiewna i delikatna organza, która będzie jedynie lekko przesłaniać narożnik rozkładany.