Nie od dziś wiadomo, że picie odpowiedniej ilości wody jest czynnikiem, który nie tylko decyduje o dobrym zdrowiu, ale również wpływa na doskonałe samopoczucie. A jak wiadomo pracownik zadowolony to pracownik wydajny. Dlatego dystrybutory do wody w ostatnich latach biją rekordy popularności. Nie bez powodu – jest to nie tylko najprostszy sposób na to, aby zapewnić podwładnym stały dostęp do świeżej wody, ale również i bardzo ekonomiczny, nie nadszarpujący zbytnio budżetu pracodawcy. Tego rodzaju rozwiązanie niesie również korzyści dla samego pracownika, który chcąc ugasić swoje pragnienie sięgnie po kubek świeżej, zdrowej wody zamiast słodkich, kolorowych i co najważniejsze niezdrowych napojów, które nie tylko z uwagi na dużą zawartość cukru szkodzi jego zdrowiu, ale również sylwetce. Jednak, aby jego użytkowanie przebiegało prawidłowo warto zadbać o odpowiednie jego umieszczenie.

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę lokalizację dystrybutora do wody. Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, pracownicy spożywają o wiele więcej wody, jeśli baniak znajduje się w widocznym miejscu i stosunkowo w bliskim położeniu. Dlatego przyjęto zasadę, która mówi, że na grupę dziesięciu pracowników powinien przypadać jeden dystrybutor do wody. Wówczas łatwiej i jednocześnie chętniej pracownicy będą sięgać po wodę, jeśli nie będą mieli utrudnionego do niego dostępu.

Druga kwestia obejmuje działania strategiczne. Coraz częściej podkreśla się ważność bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy wielu z nas nierzadko często musi wyjeżdżać w różnego rodzaju wyjazdy służbowe, wielokrotnie jako jedyny sposób komunikacji ze współpracownikami wykorzystuje do tego pocztę elektroniczną lub wiadomości głosowe. W efekcie utracona zostaje bezpośrednia więź z kolegami i koleżankami z pracy, dlatego też osoby projektujące pomieszczenia biurowe starają się wyodrębnić choćby niewielką część na to, aby stworzyć pracownikom niewielką przestrzeń, na której będą mogli spotkać się i porozmawiać ze swoim współpracownikiem. Miejsce to najczęściej tworzy się w bliskim sąsiedztwie dystrybutora do wody. Zapraszając kolegę lub koleżankę po fachu na spotkanie przy baniaku może być doskonałą okazją do nawiązania wspólnej rozmowy na temat ważnego projektu, nad którym oboje pracujecie. Pracodawcy urządzając pomieszczenia biurowe powinni pamiętać, aby przestrzeń w okolicy dystrybutora do wody sprzyjała możliwości przeprowadzenia swobodnej rozmowy, a zatem mile widziane są stoliki z blatami na wysokości łokcia, tablice, karteczki do zapisywania ważnych uwag i problemów wraz z ołówkami.

Dystrybutory do wody sprzyjają zrobieniu sobie zawodowej przerwy w wykonywaniu obowiązków i zachęcą do ruchu. Tylko wtedy pracownik będzie pracował bardziej efektywnie, jeśli nawodni swój organizm i przy okazji w drodze po kubek wody wykona kilka luźnych ćwiczeń odrywających go od żmudnej pracy przy komputerze, która jak wiadomo ma swoje wady.