Czym są reprodukcje?

Większość osób na pytanie o to, czym są reprodukcje, bez wahania, odpowiedziałaby że to nic innego jak kopia. Oczywiście coś w tym jest, niemniej jednak przyjrzyjmy się nieco bliżej tej sprawie. Reprodukcje malarstwa polskiego są obecnie dostępne w wielu miejscach. Wydawać by się mogło, że wszystkie wyglądają podobnie i zostały wykonane w identycznej technice. Tymczasem nie jest to prawda.

wally.com.plNa ogół wykonanie reprodukcji wiąże się z mozolną, nierzadko nawet kilkumiesięczną pracą. Mowa tu o obrazie, który tworzony jest od podstaw. Reprodukcje w formie zdjęć czy też plakatów możemy bowiem kupić w wielu miejscach w sieci i tak naprawdę, znajdziemy je bez najmniejszych problemów np. na wally.com.pl. Ich cena również nie jest szczególnie odstraszająca. W zasadzie już za kilka groszy staniemy się posiadaczami plakatu, przedstawiającego nasz ulubiony obraz. Następnie można go oprawić w ramkę czy też w antyramę i powiesić na ścianie. Niemniej jednak, część osób mówiąc o reprodukcjach malarstwa polskiego ma na myśli coś, co jest dużo bardziej zbliżone do oryginału.

Etapy tworzenia reprodukcji

Chcąc posiadać kopię naszego ulubionego obrazu, musimy najpierw znaleźć osobę, która podejmie się jej wykonania. Dzisiaj nie brakuje artystów, którzy właśnie w takiej dziedzinie się specjalizują. Oczywiście, na ogół są oni dobrze zaznajomieni z historią danego obrazu, techniką, w jakiej został on wykonany czy też ze stylem autora. Jest to niezbędne, jeśli ktoś na poważnie tworzy reprodukcje malarstwa polskiego. Nie bez znaczenia jest kompozycja danego dzieła sztuki, sposób malowania, kolory, znajomość materiałów i nie tylko. Wielcy polscy malarze niejednokrotnie używali bardzo skomplikowanych metod, ażeby otrzymać zamierzony efekt. Artysta specjalizujący się w reprodukcji musi o tym wiedzieć.

Po stworzeniu swoistego planu i zebraniu wszystkich niezbędnych i niejednokrotnie niezwykle ciężko dostępnych materiałów, można zabrać się do pracy, która przeważnie jest mozolna. W efekcie końcowym, klient otrzymuje obraz niezwykle podobny do oryginału Oczywiście osoba znająca się na sztuce bezproblemowo go odróżni od autentycznego dzieła, ale za to laik najprawdopodobniej się na tym nie pozna.

Gdzie kupić?

Reprodukcje malarstwa polskiego dostępne są u wielu artystów, dlatego też wybór właściwego może być trudny. Warto tutaj polegać na renomie i opiniach. Na pewno pomocne będzie zapoznanie się z wcześniej stworzonymi reprodukcjami Na tej podstawie bezproblemowo ocenimy, czy o to nam chodziło, czy może szukamy dalej.