Nawet szary miejski balkon może zmienić się w pełną życia krainę kolorów, jeśli zaczniemy hodować na nim kwiaty. Aby jednak nasze rośliny były i bezpieczne, i prezentowały się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, trzeba zadbać o odpowiednią ich oprawę: kwietniki.

Jakie są rodzaje kwietników?

kwietniki z metalu

Kwietniki różnią się przede wszystkim jeśli chodzi o formę oraz jeśli chodzi o materiał. Wśród tych pierwszych wyróżniamy kwietniki stojące, wiszące, ścienne, zawieszane na barierkach, możemy też wyróżnić modele przeznaczone za zewnątrz od tych przeznaczonych do wnętrza domu. Natomiast co do materiału wyszczególnić można głównie kwietniki z metalu, plastiku, drewna, gliny oraz różnego rodzaju kamieni. W tym tekście zajmiemy się tym pierwszy rodzajem kwietników, jako że jest to optymalny wybór dla organizacji balkonu, zwłaszcza niedużego, gdzie ograniczone miejsce wymusza na nasz kreatywnego podejścia do organizacji przestrzeni.

Kwietniki z metalu na balkon

Również w ramach tej kategorii można stworzyć pewne rozróżnienie. Mianowicie na balkonie możemy postawić metalowe kwietniki w formie regałów, które będą stały przy ścianie przylegającej do domu bądź przy barierkach. Razem z usadowioną na nich roślinnością stworzą barwną żywą ścianę. W drugiej opcji kwietniki z metalu mogą pojawić się w formie wiszącej na barierkach, co jest najpopularniejszą opcją spotykaną na balkonach. Oczywiście kwietniki z metalu mogą być też klasyczne, stojące, choć to rozwiązanie lepiej sprawdzi się w domu. Ich zaletą jest fakt, że są lekkie, estetyczne i możemy wybrać także bardzo trwałe modele. Do wad zaliczyć można ograniczoną gamę kolorystyczną, choć i tutaj istnieje pewne pole do wyboru.

Jakie cechy powinien mieć dobry kwietnik na balkon?

Przede wszystkim kwietnik balkonowy powinien odznaczać się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, intensywne nasłonecznienie, wiatr, deszcz, nadmierna wilgoć. Jest to też bardzo zależne od faktu, czy nasze rośliny są całoroczne, czy będą nam służyły tylko w okresie wiosenno-letnim. Optymalnym rozwiązaniem są kwietniki z metalu, które są odporne na wymienione wyżej czynniki. Pamiętajmy jednak, że metal musi być odpowiednio zaimpregnowany, żeby nie zardzewiał pod wpływem wilgoci. Dobrze sprawdzą się także drewniane kwietniki, choć i one muszą być odpowiednio zahartowane, nie będą jednak z pewnością aż tak trwałe jak kwietniki z metalu czy kamienne. Te ostatnie z kolei ogranicza ich ciężar - nie będą przyjmowały formy wiszącej ze względu na swoją wagę.