Pojecie farb plakatowych jest znane chyba każdej osobie. Malowało się nimi tak jak akwarelami – już w przedszkolu. Dodatkowo w szkole za brak farb były już kary. Malowało się na zajęciach podstawowych jak i na zajęciach technicznych. Dla niektórych osób była to świetna zabawa, dla innych zaś straszna udręka i całkowicie zmarnowane 45 minut z dnia. Warto się jednak skupić na tym, że farby plakatowe doskonale nadają się do rozwijania zdolności dzieci, młodych malarzy. Może niekoniecznie najprzyjemniejsze jest sprzątanie po młodym artyście, bo każdy, kto ma dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kartka jest najmniej atrakcyjną powierzchnią do malowania, ale dzięki zapewnieniu w domu młodemu człowiekowi narzędzi można odkryć jego talent i kształtować go w tym kierunku. Niestety szkoła nie zawsze wychwytuje takie rzeczy.

farby plakatowe

Sztuka malowana farbami plakatowymi

Farby plakatowe – jak nazwa wskazuje, służyły kiedyś do malowania plakatów. Dziś można nimi malować plakaty, jednak duże lepiej nadają się one do domowego użytku. Farby plakatowe są rozpuszczalne w wodzie, co świadczy o ich braku szkodliwości dla zdrowia i środowiska. Oczywiście mogą zaszkodzić, gdy dziecko się naje takimi farbami, ale nie ma to ciężkich skutków. Farby plakatowe to zastygnięta glina, dlatego tez nie trzeba się obawiać skutków ubocznych po zjedzeniu. Na rynku można spotkać farby plakatowe w różnych formach. Mogą one występować w postaci mazi, proszku jak i kamienia. Każda z tych form może być rozcieńczana w wodzie jak i łączona z innymi kolorami po rozcieńczeniu. Farby plakatowe można w szybki i prosty sposób usunąć z innych powierzchni niż kartka, dzięki czemu rodzice nie muszą się martwić, że nowa bluzka się nie dopierze czy też, że dywan trzeba będzie wyrzucić, bo nie da się go doczyścić. Farby plakatowe usuwa się zwykłą wodą, a przy cięższych zabrudzeniach wystarczy najzwyklejszy środek piorący.

Rozwój talentów

Jak widać talenty dzieci można rozwijać na najróżniejsze sposoby bez większych szkód tylko najpierw dany talent trzeba w dziecku znaleźć, odkryć. Farby plakatowe doskonale nadają się do sprawdzenia czy dziecko przejawia talenty artysty – malarza. Jednocześnie jest to narzędzie, które na rynku jest dość tanie i każda osoba może takie farby zakupić. Farby plakatowe można znaleźć w paletkach, na których znajduje się albo osiem albo sześć podstawowych kolorów jak i też można zakupić w tubkach i do tego oddzielną paletkę – pustą – na której spokojnie można mieszać kolory. Jest to idealna forma zabawy jak i nauki zarówno dla dzieci jak i najmłodszych.