Nowoczesne oświetlenie salonu – oświetlenie centralne i punktowe

Dobrze dobrane i fachowo zainstalowane oświetlenie to wielki atut każdego wnętrza. Dziś, dzięki dużej różnorodności dostępnych w sprzedaży źródeł światła i opraw oświetleniowych, stworzenie świetlnej dekoracji dopasowanej do stylu aranżacji danego wnętrza jest zadaniem stosunkowo prostym. Wystarczy wybrać oświetlenie centralne, którym mogą być nowoczesne lampy wiszące, skromne plafony sufitowe, lampy typu spotlight czy dekoracyjne żyrandole oraz oświetlenie punktowe-miejscowe, w pierwszej kolejności pełniące funkcję oświetlenia dekoracyjnego. Takim oświetleniem mogą być instalowane na ścianach kinkiety, lampy stojące i stołowe czy oprawy oświetleniowe instalowane w podwieszanych sufitach. Takim oświetleniem może być również oświetlenie meblowe, które ma za zadanie podkreślać elegancję wybranych elementów domowego wyposażenia.

Oświetlenie centralne – funkcjonalne

nowoczesne lampy wiszące

W zależności od indywidualnych upodobań osoby urządzającej mieszkanie, a także biorąc pod uwagę styl aranżacji takiego wnętrza, do dyspozycji mamy co najmniej kilka różnych typów oświetlenia centralnego – sufitowego. Dawniej największą popularnością w tym względzie cieszyły się żyrandole, czyli dekoracyjne oprawy wyposażone w kilka punktów świetlnych. Dziś ich miejsce coraz częściej zajmują nowoczesne lampy wiszące wyposażone w pojedynczy klosz lub w kilka niezależnych od siebie punktów świetlnych. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. oświetlenie spotlight, które jest połączeniem nowoczesnej lampy wiszącej z oświetleniem punktowym, o funkcji czysto dekoracyjnej. W tym przypadku lampa składa się z kilku kloszu ustawionych w linii na jednym ramieniu lub podwieszonych na lince. Alternatywą dla nowoczesnych lamp wiszących są przylegające do sufitu plafony. Ten rodzaj oświetlenia często stosowany jest w minimalistycznie urządzonych wnętrzach, a także w pomieszczeniach niewielkich, jeśli chodzi o metraż i wysokość.

Oświetlenie miejscowe – dekoracyjne

Prócz oświetlenia centralnego, które najczęściej realizowane jest przez nowoczesne lampy wiszące, współczesne wnętrza mieszkalne coraz częściej korzystają także z dodatkowych źródeł światła, które pomagają budować przestrzeń jednocześnie ją dekorując. Takim oświetleniem mogą być klasyczne kinkiety lub nowoczesne plafony mocowane do ścian. Takim oświetleniem mogą być również niewielkie oprawy oświetleniowe podtynkowe, umieszczane w wybranych miejscach na suficie, podłodze czy w ścianie. Duża rolę w dekorowaniu światłem odgrywają także lampy podłogowe i stołowe, które pomagają zbudować niepowtarzalny, przytulny klimat danego wnętrza.