Początek wiosny to równocześnie początek sezonu ogrodniczego i związanych z nim prac służących przygotowaniu gleby do zasiewu roślin. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, wczesną wiosną, już po ustąpieniu mrozów, gdy ziemia stanie się miękka, należy dokładnie skopać działkę – te miejsca, w których chcemy uprawiać rośliny, a po jej przekopaniu, wyrównać glebę, rozbijając grube bryły ziemi . Do skopania działki/ogrodu używamy klasycznego szpadla. Do wyrównania i spulchnienia przekopanej ziemi używamy grabi lub sięgamy po glebogryzarkę – spalinową lub elektryczną.

Czym jest glebogryzarka ogrodowa?

To niezwykle użyteczne narzędzie ogrodnicze przeznaczone do spulchniania i wyrównywania uprzednio przekopanej ziemi. Narzędzia tego typu dostępne są w wersji elektrycznej i spalinowej. Z tych pierwszych możemy korzystać podczas realizacji prac ogrodniczych wokół domu – gdy glebogryzarkę możemy podłączyć do prądu. Glebogryzarka spalinowa sprawdzi się podczas realizacji prac polowych na pozbawionej prądu działce – wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z elektronarzędzi. Poza tym warto pamiętać, że urządzenia spalinowe mają większą moc, a zatem spulchnianie lub wyrównywanie ziemi przy pomocy takiego sprzętu będzie szybsze i mniej męczące. Nowoczesne, profesjonalne glebogryzarki ogrodowe to narzędzia wyposażone także w dodatkowe funkcje. Taką dodatkową funkcją może być opcja równomiernego rozprowadzania kompostu lub torfu czy opcja wertykulacji, czyli napowietrzenia gleby.

Jak wybrać właściwy sprzęt?

Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę związaną z wyrównaniem i spulchnieniem ziemi po jej wcześniejszym skopaniu lub zaoraniu, możemy zaopatrzyć się w grabie lub kupić wspomnianą już wcześniej glebogryzarkę. Praca z wykorzystaniem tego drugiego sprzętu jest oczywiście dużo łatwiejsza, mniej męcząca i szybsza. Jeśli preferujesz tradycyjne narzędzia ogrodowe, wybierz zwykłe grabie, koniecznie metalowe, z trzonkiem o długości dopasowanej do własnego wzrostu. Grabie do rozgrabiania ziemi i rozbijania zbrylonej gleby nie powinny być zbyt szerokie. Wąskie, metalowe grabie sprawdzą się w czasie tego typu prac najlepiej. Jeśli jednak lubisz ułatwiać sobie pracę, glebogryzarka będzie znacznie wydajniejszą opcją podczas spulchniania i wyrównywania ziemi w ogrodzie. Wystarczy wybrać model o odpowiedniej szerokości pracy i mocy działania. Gdy masz duży ogród/działkę, wybierz glebogryzarkę o większej szerokości pracy niż 35cm. Dobrym wyborem będzie również zakup narzędzia spalinowego, które oferuje większą moc w stosunku do większości dostępnych na rynku narzędzi elektrycznych.