Od kilku lat na polskim rynku widać rosnące zainteresowanie kotłami retortowymi. Jest to zdecydowanie jedna z najwygodniejszych opcji, pozwalająca na ogrzewanie domu przy minimum pracy własnej. Przewagą kotłów tego typu nad innymi modelami podobnych urządzeń jest podajnik paliwa, który automatyzuje spalanie, sprawiając, że udział użytkownika nie jest potrzebny do uzyskania wysokiej wydajności grzewczej. Takie udogodnienie kosztuje i wiele osób decydując się na droższy piec, zupełnie zapomina później o jakości opału, ładując do zasobnika materiały niewiadomego pochodzenia i wątpliwego składu. Dziś poruszymy ten temat i powiemy, dlaczego warto zainwestować w dobry ekogroszek.

Nie każdy węgiel to ekogroszek!

węgiel sztygar

Na początku musimy sobie przede wszystkim wskazać to, co wyróżnia ekogroszek na tle zwykłego węgla. Pierwszą zasadniczą różnicą jest tutaj oczywiście gramatura. Ekogroszek jest znacznie drobniejszy niż tradycyjny węgiel, ale ten posiada odmianę, która zaciera tę granicę - groszek. Zwykły groszek to po prostu zmielony węgiel, ale pomimo swojej mniejszej granulacji nadal ekogroszkiem nie jest. Granulacja ekogroszku nie przekracza 25 mm, podczas gdy groszku zwykłego 31,5 mm. Oznacza to, że może on zawierać większe grudy, z którymi podajnik naszego kotła może sobie już nie poradzić. Oczywiście granulacja to tylko jeden z kilku czynników rozróżniających te dwa paliwa. Większą różnicę możemy zauważyć porównując ich skład. Ekogroszek to można by rzecz szlachetniejsza forma opału, jak zresztą sugeruje jego przedrostek ‘eko’. Jest tak ze względu na jego zawartość siarki, która jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnego węgla, czy tzw. groszku. Paląc takim opałem, jak kolumbijski  a produkowany w Polsce Węgiel Sztygar generujemy do środowiska znacznie mniejszą emisję zanieczyszczeń, a co za tym idzie mniejszy smog i lepszą jakość powietrza w najbliższym otoczeniu.

Dlaczego warto palić ekogroszkiem?

No dobrze, skoro już wiemy, co wyróżnia ekogroszek na tle innych podobnych na pozór paliw opałowych, warto powiedzieć sobie o jego bezprecedensowych zaletach. Po pierwsze, co już zresztą ustaliliśmy, jest to paliwo znacznie bardziej przyjazne środowisku, niż zwyczajny węgiel. Po drugie, ekogroszek to opał niezwykle wydajny, przez co starcza na dłużej, a co za tym idzie, pozwala zaoszczędzić pieniądze. Po trzecie ekogroszek to opał bezpieczny dla pieca. Mała granulacja, dobre spalanie i niska zawartość popiołu sprawia, że piec opalany ekogroszkiem rzadziej ulega awariom i niszczeniu.