Światło spełnia w naszym życiu niezmiernie ważną rolę – pozwala nam zarówno pracować jak i relaksować się przy książce, reguluje zegar biologiczny naszych ciał i odpowiada za dobre samopoczucie. Nic zatem dziwnego, że powstało bardzo wiele sposobów na oświetlenie miejsc, w których spędzamy większość swojego czasu. Kinkiety, żyrandole, lampy podłogowe i stołowe – wszystko to występuje w tak wielu wersjach i odmianach, że bez trudu można znaleźć odpowiednie rozwiązanie na każdą okazję i stojący przed nami problem.

Oczywiście, każde źródło światła sprawdza się najlepiej w jednek konkretnej roli, a kwestia poprawnego oświetlenia pomieszczenia sprowadza się do stworzenia sprawnie współpracującego zespołu różnych lamp. Jednak żeby taki zespół zbudować, trzeba mniej więcej orientować się, do jakich zastosowań używać konkretnych lamp.

Pod sufitem

Lampy podłogoweWszelkiego rodzaju lampy sufitowe, wiszące czy żyrandole są centralną częścią każdego systemu świetlnego. To właśnie od nich powinno zaczynać się projektowanie oświetlenia każdego pomieszczenia. Warto tutaj wspomnieć o jednej ogólnej zasadzie – im dany pokój ma mniejsze gabaryty, tym bliżej sufitu powinno znajdować się główne źródło światła. W przeciwnym razie zmniejszymy dodatkowo optycznie i tak już niewielką przestrzeń.

Na podłodze

Lampy podłogowe jak np. takie: https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_lampy-podlogowe-1669.html są drugie w kolejce ważności. Najczęściej stosuje się je jako główne uzupełnienie światła centralnego, a ich tradycyjne miejsce to narożniki pomieszczeń. Można je oczywiście ustawić w innych miejscach, jednak należy to robić świadomie, bowiem tak ustawione światło może poważnie zmienić optykę pokoju. Lampy podłogowe powinny świecić mniej więcej na poziomie oczu dorosłego człowieka. Niższe lub wyższe źródła światła mogą nie spełniać swojej roli.

Na ścianie

Lampy ścienne i kinkiety to kolejny sposób na uzupełnienie głównych świateł. Kinkiety, które występują najczęściej w parach, są również doskonałym narzędziem w rękach projektanta wnętrz. Pozwalają na operowanie miłym dla ludzkiego oka zjawiskiem symetrii.