Jesienią i zimą panuje okres grzewczy, który może spowodować bardzo niekorzystne skutki dla ludzkiego organizmu. Wynika to z faktu, że powietrze w pomieszczeniach staje się wtedy wysuszone, co może się przyczyniać do mniej lub bardziej poważnych problemów ze zdrowiem. Z tego względu warto skorzystać z nawilżacza powietrza, który pomoże rozwiązać ten kłopot. Pozostaje jednak pytanie - który będzie najlepszy?

nawilżacze ultradźwiękoweDlaczego warto nawilżać powietrze?

Temperatury panujące w chłodniejszych miesiącach roku sprawiają, że domy czy mieszkania muszą być ogrzewane niemal przez cały czas. Choć dzięki temu domownicy czują się bardziej komfortowo pod względem ciepła, to cały proces negatywnie wpływa z kolei na jakość powietrza w pomieszczeniach. Taki stan rzeczy będzie zaburzał prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli powietrze staje się zbyt suche to doprowadza to do wysuszania i przez to podrażnień śluzówek, a to z kolei osłabia odporność względem infekcji. Pojawiać się mogą również problemy z oddychaniem czy cerą. Objawy widoczne są także w kontekście oczu, które mogą łzawić, szczypać i być przekrwione. Całościowo wpływa to też na kłopoty z utrzymaniem koncentracji oraz komfortowym snem. Z tego względu nawilżanie powietrza jest szalenie istotne, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku istnieje duży wybór takich urządzeń, lecz podstawowy podział najbardziej popularnych sprzętów tego typu, które funkcjonują po podłączeniu do prądu, obejmuje: nawilżacze ultradźwiękowe, ewaporacyjne i parowe. Te ostatnie są często spotykane, a schemat ich działania polega na podgrzewaniu wody zgromadzonej w pojemniczku, co powoduje wypuszczanie do pomieszczenia delikatnej mgiełki. Jest ona ciepła, więc te urządzenia mogą delikatnie podnosić temperaturę w pokoju. Poza nawilżaniem w większości modele tego typu mają również działanie oczyszczające, więc będą szczególnie dobre w kontekście pomieszczeń dziecięcych. Cechuje je natomiast stosunkowo duży pobór energii. Wersje ewaporacyjne bazują na pochłanianiu powietrza z pokoju, jego nawilżeniu i wypuszczeniu z powrotem, w formie drobnej mgiełki. W odróżnieniu od modeli parowych nie następuje natomiast ogrzewanie powietrza, więc urządzenie nie będzie wpływało na podniesienie temperatury. Wreszcie nawilżacze ultradźwiękowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują ultradźwięki, którymi rozbijają cząsteczki wody. Zależnie od mechanizmu konkretnego modelu, generowana para może być podgrzewana lub pozostawać chłodna. Nawilżacze ultradźwiękowe możesz zamówić  m.in. na stronie https://www.zdrowiewmodzie.pl/53-nawilzacze-ultradzwiekowe. W sklepie Zdrowie w Modzie znajdziesz naprawdę eleganckie modele, które świetnie wkomponują się w aranżację nowoczesnego wnętrza.

Na jakie kryteria zwrócić uwagę?

W obrębie poszczególnych rodzajów nawilżaczy występują dość duże rozbieżności cenowe między modelami, uzależnione od wielu kryteriów. Najważniejszym jest oczywiście wydajność, którą określa się zwykle w kontekście przestrzeni jaką obejmuje działanie urządzenia. Niektóre są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń, a inne do większego metrażu. Istotnym aspektem jest też moc, od której zależy pobór energii elektrycznej - mocniejsze wersje mają jednak ten plus, iż mogą krócej działać, by osiągnąć dany efekt. Warto zwrócić też uwagę na wielkość pojemnika oraz zamontowane filtry. Dla komfortu użytkowania należy również sprawdzić poziom hałasu generowanego przez dany sprzęt - najczęściej podawany w decybelach. Wreszcie trzeba pamiętać, że nawilżacze ultradźwiękowe generują gale słyszalne dla zwierząt, więc mogłyby być dla nich bardzo męczące.