Celem, do którego przeznaczone są preparaty do szamba jest to neutralizacja przykrego zapachu który się wydziela oraz zmniejszenie ich objętości. To pozwala na ograniczenie wywozu ścieków, nawet rezygnację z tej czynności. Wybór jednak odpowiedniego preparatu może nie być taki łatwy.

Jak to zrobić?

Zanim zdecydujemy się na zbiornik szamba, warto przeanalizować potrzebne nam specyfiki, aby korzystanie z takowego zbiornika nie przynosiło nam dyskomfortu, np. wybór odpowiedniego preparatu przeciwko nieprzyjemnemu odorowi. Należy więc zwrócić uwagę na odpowiednie, znaczące czynniki: preparaty do szamba1. Preparaty muszą zawierać odpowiednie bakterie, które będą posiadały zdolność do samoistnego rozmnażania się. Preparaty do szamba zawierają tylko określoną ilość bakterii więc kluczowe jest to by miały one umiejętność tworzenia własnego ekosystemu. 2. Możemy rozważyć zakup tak zwanych aktywatorów lub środków ułatwiających rozpuszczenie tłuszczów, ponieważ same bakterie mogą sobie nie poradzić w początkowej fazie ze wszystkimi problemami. 3. Ważne jest to by zwrócić uwagę na to jak stosować preparat. Mimo iż różne preparaty mają bardzo podobną zawartość sposób ich użycia może się znacząco różnić. 4. Same bakterie mogą nie dawać zadowalający efektów, a ich działanie może być dość powolne. Dlatego można sięgnąć po preparaty enzymatyczne. Wspomagają one degradację oraz poprawiają proces oczyszczania szamba. 5. Warto zwrócić też uwagę na cenę. Kupowanie najdroższych preparatów mija się z celem, ponieważ bakterie zawarte w preparatach i tak będą radziły sobie raczej podobnie. Najlepiej jest zapoznać się dokładnie z produktem, który spełnia nasze oczekiwania, można takiego poszukać tutaj https://www.clineo.pl/dom/akcesoria/srodki-do-szamba/

Podział

Preparaty do szamba można podzielić na kilka grup. Wszystkie z nich różnią się efektami mimo iż stosuje się je podobnie: 1. Bakterie - są to produkty, które posiadają kultury bakterii różnych rodzajów. Ten środek powoduje kolonizację szamba przez bakterie, które będą pożerały resztki z szamba. Jest to jeden z najpopularniejszych środków. 2. Preparaty do udrożnienia rur - jest to enzymatyczny środek posiadający bakterie do rozkładania tłuszczu. Służy do oczyszczania wnętrza rur. Bakterie jakie posiadają te preparaty nie sprawdzają się jednak w kolonizacji szamba, ponieważ potrzebują one sporych pokładów energii, a tam ich nie znajdują i po prostu giną. 3. Preparaty do dezynfekcji - są to środki chemiczne stosowane do zabicia bakterii. Wydaje się to sprzeczne z tym co jest napisane wyżej, ale ma swoje zastosowanie. Kiedy doszło by do zbyt dużego rozwoju metanogenów, to najlepszym sposobem jest szybka neutralizacja szamba. 4. Preparat na tłuszcz - ponieważ niewielka ilość tłuszczu dostaje się do szamba więc radzą sobie z nim bakterie już się tam znajdujące. Jednak w przypadku gdy do szamba dostaje się większa ilość tej substancji to ten oto przparat jest bardzo skuteczny. Posiada on większą ilość bakterii, które bardzo dobrze radzą sobie z tłuszczem.