Za pomocą tarki o dużych i małych oczkach możemy stworzyć wiele wspaniałych potraw. Przyda się do placków ziemniaczanych, zapiekanek makaronowych czy surówek. Czy wiesz, że za jej pomocą możesz stworzyć też przepyszne desery?

Ciasto marchewkowe

tarki do warzywTarka do warzyw posłuży w tym przypadku do starcia marchewki (na drobnych oczkach). Przygotuj 2 jajka, 150 ml oleju roślinnego, 50 g posiekanych orzechów włoskich, 75 g drobno pokrojonego ananasa lub jabłka, 50 g wiórków kokosowych, 200 g mąki, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżeczkę sody, 1 łyżeczkę cynamonu, szczyptę soli oraz najważniejszy składnik – 200 g marchewki. Jajka ubij z cukrem, a następnie powoli dolewaj olej. Dodaj drobno startą marchewkę, ananasa, orzechy i wiórki i wymieszaj łyżką. W osobnej misce przygotuj składniki suche, a następnie przesyp je do masy i delikatnie połącz wszystkie składniki. Piecz w formie (o średnicy ok. 24 cm), wyłożonej papierem do pieczenia, w temperaturze 150 stopni C przez 60 minut. W tym czasie przygotuj polewę ze 125 g kremowego serka, 50 g miękkiego masła i 100 g cukru pudru (składniki ubij razem i schowaj do lodówki). Po upieczeniu i wystudzeniu ciasta przekrój je na dwie części. Jedną z nich posmaruj 1/3 masy serkowej, połóż drugą część i rozsmaruj resztę polewy. Jeśli chcesz, ciasto możesz udekorować orzechami i bakaliami. Ciasto marchewkowe jest proste w wykonaniu, a efekt przechodzi najśmielsze wyobrażenia! Intensywnie smakuje marchewką, jest wilgotne, a polewa rozpływa się w ustach.

Tiramisu

Tradycyjny włoski deser nie może obejść się bez drobno startej czekolady! Na kwadratową formę o boku 24 centymetrów przygotuj przygotuj: 750 g serka mascarpone, 4 jajka, podłużne biszkopty (tzw. kocie języczki), 3 łyżki cukru, 1 szklankę wystudzonej, mocnej kawy, 100 g gorzkiej czekolady. Żółtka jajek i cukier utrzyj za pomocą miksera na jednolitą masę. Stopniowo dodawaj mascarpone. W drugim naczyniu ubij sztywną pianę z białek, którą następnie wymieszaj z masą serkową. W zaparzonej i wystudzonej kawie maczaj biszkopty, układaj warstwę na dnie formy, a następnie wyłóż na nie połowę masy. Ułóż kolejną warstwę namoczonych biszkoptów i resztę masy z sera. Używając tarki do warzyw zetrzyj gorzką czekoladę na drobnych oczkach. Ciasto wstaw do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Podawaj schłodzone. Doskonale pasuje do popołudniowej kawy!

Szarlotkowe crumble

Crumble to deser, składający się z dużej porcji owoców i obfitej kruszonki. Możesz wykorzystać różne owoce, świeże lub mrożone. Do wersji szarlotkowej potrzebujesz 1 kg jabłek, startych na dużych oczkach, wymieszanych z 1 łyżką cukru, ekstraktem waniliowym i 1 łyżeczką cynamonu. Tak przygotowane jabłka wyłóż do formy i przykryj kruszonką, zagniecioną ze 135 g masła, 80 g cukru i zapachu waniliowego. Piecz około 40 minut (w zależności od wysokości formy) w temperaturze 175 stopni C. Crumble to zdrowa alternatywa ciasta, doskonała dla osób dbających o linię.