Czujniki temperatury muszą być regularnie sprawdzane pod kątem dokładności dokonywanych pomiarów. Kalibracja w przypadku tych urządzeń powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku, a wyniki testów muszą być przechowywane w urządzeniu lub jego pobliżu. W przypadku przyrządów wieloczujnikowych każdy czujnik musi być testowany indywidualnie. Jeśli nie ma pod ręką ostatnich wyników testu lub minął ponad rok od ostatniej kalibracji, trzeba sprawdzić dokładność czujnika przed jego użyciem. Jeśli instrument jest wypożyczony, upewnijmy się, że firma wynajmująca skalibrowała go i dostarczyła również dokumentację pomocniczą.

Procedura kalibracji czujników temperatury

miernik

Jeżeli chodzi o mierniki temperatury, to sprawdzanie ich dokładności i kalibracja są dość proste: Krok 1 - Napełnić wodą pojemnik i dodać lód, aby obniżyć temperaturę poniżej mierzonej próbki. Krok 2 - Umieścić instrument w wodzie wraz z innym miernikiem temperatury. Krok 3 - Po ustabilizowaniu się odczytów porównać pomiary. Następnie trzeba powtórzyć ten proces z wodą podgrzaną do wyższej temperatury niż mierzona wcześniej próbka. W przypadku gdy pomiary różnią się o współczynnik większy niż jest to maksymalnie dozwolone, urządzenie wymaga kalibracji.

Metody kalibracji

Mierniki temperatury

prawie zawsze posiadają więcej niż jedną metodę kalibracji sprzętu podejścia i nie różni się ona od kalibracji termometru. Wybór zależy od wymaganego poziomu dokładności, czasu i pieniędzy, które możemy na ten cel przeznaczyć. Oto plusy i minusy każdego z nich.

Kalibracja tylko elektroniki

Aby skalibrować elektronikę systemu pomiarowego lub sterowania, można użyć symulatora temperatury. Wprowadzasz temperaturę i wyprowadza ona rezystancję lub napięcie zgodnie z krajowymi tabelami.

Plusy

Zajmuje to stosunkowo mało czasu. Wynik jest natychmiastowy, a symulatory nie wymagają czasów stabilizacji. Można użyć symulatora z wymiennymi sondami.

Wady

Trzeba skalibrować sondę osobno, co oznacza dodatkowe wyposażenie. Jeśli nie, sonda i system jako całość pozostaną nieskalibrowane, a pomiary będą niemożliwe do zbadania.

Kalibracja czujników i elektroniki

W tej metodzie trzeba ustawić żądaną temperaturę testu w studni chłonnej z wbudowanym termometrem. Umieścić termometr wraz z sondą i miernikiem w środku i porównać ich pomiary.

Plusy

Miernik i sonda są kalibrowane razem jako kompletny system, który jest skalibrowany względem rzeczywistych temperatur. Cały system jest łatwy w konfiguracji i nie potrzebny jest żaden inny dodatkowy system lub urządzenie.

Wady

Dokładność kalibracji zależy od dokładności kalibrowanej studni chłonnej. Błędy mogą wystąpić, jeśli sonda jest zbyt krótka, aby dotrzeć do dna suchej studni. Jest to czasochłonne, ponieważ zmiany temperatury w suchym pomieszczeniu zachodzą stosunkowo powoli.