Każdy właściciel auta wie, że w standardowym wyposażeniu znajdują się elementy, które ulegają szybszemu zużyciu, a których brak jest mocno odczuwalny wpływając tym samym na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Eksploatacja samochodu to nie tylko coroczny przegląd techniczny, mniejsze lub większe naprawy, serwisowanie lub obowiązkowe opłaty, ale również detale, które na pierwszy rzut oka wydają się mało istotne, a jednak ich obecność znacznie ułatwia codzienne użytkowanie, zwłaszcza podczas zmiennych warunków atmosferycznych.

Niezbędne elementy wyposażenia samochodu

Wycieraczki samochodowe do Audi A3Jednym z takich elementów są bez wątpienia wycieraczki, dlatego właśnie na nich skupimy uwagę w tym artykule. Możliwości, jakie mamy obecnie na rynku motoryzacyjnym mogą przyprawić o zawrót głowy, dlatego postaramy się przybliżyć nieco temat, by pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniej. Generalnie mamy trzy rodzaje wycieraczek - tradycyjne, płaskie i hybrydowe. Pierwsze oparte są na metalowym stelażu, który odpowiada za docisk pióra do szyby. W przypadku tradycyjnego modelu, najważniejszymi czynnikami decydującymi o zakupie są długość i sposób mocowania. Wycieraczki płaskie, których stelaż jest bezpośrednio połączony z piórem, dzięki czemu idealnie przylegają do szyby mają jednolitą konstrukcję, dlatego też nie będą odpowiednie do każdego modelu samochodu, co warto sprawdzić przed zakupem. Wersja hybrydowa natomiast jest najbardziej uniwersalna i daje możliwość połączenia za pomocą specjalnych adapterów nowoczesnych zakończeń z rodzajem mocowania, w który wyposażony jest samochód. Jeśli interesują nas wycieraczki samochodowe do Audi A3 należy sprawdzić rodzaj mocowania, warto również sugerować się opcją, która wcześniej była zamontowana. Jest to spore ułatwienie podczas poszukiwania tych najlepszych i idealnie dopasowanych do auta. Jedną z najistotniejszych kwestii jest rok produkcji samochodu, ponieważ w przeważającej większości wycieraczki są produkowane w oparciu o te dane.

Konserwacja i użytkowanie wycieraczek samochodowych

Generalnie producenci zalecają, by wymieniać je przynajmniej raz w roku. Jednak dzięki właściwemu użytkowaniu i konserwacji, wycieraczki samochodowe do Audi A3 będą służyły przez wiele miesięcy, a ich właściwości nie ulegną zmianie. Aby uniknąć zbyt częstej konieczności wymiany należy często przemywać gumowe części za pomocą miękkiej ściereczki, która nie uszkodzi ich struktury. Ważna jest również odpowiednia dbałość o czystość szyby oraz, w przypadku obecności lodu, użycie odmrażacza. Jeśli wycieraczki wykazują jakikolwiek stopień uszkodzenia lub ich działanie nie jest odpowiednie, np. zostawiają smugi, niedokładnie zgarniają wodę, przeskakują lub wydają niepokojące dźwięki, należy je jak najszybciej wymienić, nawet jeśli kupiliśmy je stosunkowo niedawno. Bezpieczeństwo i komfort jazdy są w tym przypadku najważniejsze.