Używanie kamienia naturalnego jako materiału wykończeniowego w domach pozostaje niezwykle popularnym rozwiązaniem. Wynika to nie tylko z licznych zalet tego surowca, ale również dużej różnorodności dostępnych rodzajów kamienia. Niezależnie czy zdecydujemy się na użycie piaskowca, marmuru czy też granitu, w łatwy sposób nadamy naszej posiadłości eleganckiego i luksusowego stylu. Właśnie dlatego tyle osób decyduje się na wykończenie wnętrza za pomocą któregoś z gatunków kamienia naturalnego.

Jakie są dostępne typy kamieni naturalnych?

płyty granitoweNajczęściej spotykany jest granit naturalny między uwagi z tego powodu, że łączy w sobie twardość z łatwością w obróbce. Oznacza to, że bez trudu zmodyfikujemy go tak, aby pasował do naszego domu. Swobodnie możemy zmieniać jego wymiary i dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu różnych miejscach. Jeżeli chodzi o jego barwę, to mamy do wyboru wiele opcji. Granit, który występuje na terenie Polski, może być szary, zielony, żółty, brązowy lub nawet czerwony. Jeśli szukamy innego koloru, to możemy zawsze sprowadzić granit zza granicy. Z uwagi na swoją wyjątkowo odporność na czynniki atmosferyczne, idealnie nadaje się do budowania parapetów, elewacji zewnętrznych i blatów kuchennych. Oprócz tego sprawdza się w roli wykończenia ścian i podłóg w pokojach narażonych na działanie dużej ilości wilgoci. Jego walory dekoracyjne sprawiają, że często używany jest, gdy niezbędne jest wykończenie schodów w pomieszczeniach reprezentacyjnych.

Oczywiście granit naturalny to nie jedyna dostępna dla nas opcja. Wśród jego popularnych alternatyw możemy wymienić marmur oraz trawertyn. Pierwsze z nich nadaje się jedynie do wykorzystania we wnętrzu domu. Nie jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i łatwo dochodzi do jego ścierania. Łatwo może dojść do jego uszkodzenia za pomocą kwasów lub tłuszczy. Dlatego nie możemy go użyć do naszego blatu kuchennego. Najlepiej sprawdza się w roli wykończenia elementów dekoracyjnych jak na przykład blaty stolików lub ław. Z kolei trawertyn ma podobne cechy co granit. Największą różnicą jest jego chropowata powierzchnia, która będzie wymagać odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Na jakie właściwości zwracać uwagę wybierając gatunek kamienia naturalnego?

Wygląd to tylko jeden z aspektów, którym należy się kierować podczas wybierania materiału do wykończenia mieszkania. Oprócz atrakcyjne wyglądy, wybrany przez nas kamień powinien być wystarczająco twardy. Do posadzki potrzebujemy materiału o niskiej ścieralności. Kolejna pożądaną cechą jest niska nasiąkliwość, czy zdolność wchłaniania wody. Granit naturalny posiada wszystkie trzy właściwości i między innymi dlatego stanowi dobry wybór. Warto dowiedzieć się więcej: https://granitnaturalny.pl.