W dobie wszędobylskiej elektroniki, klasyczny zegar ścienny wydaje się przedmiotem zupełnie archaicznym. Tymczasem wciąż nie brakuje amatorów na tego typu przedmioty. Po takie zegary chętnie sięgają zarówno osoby starsze, które mają sentyment do zegarów typu tradycyjnego, jak również młodsze osoby, które szukają przedmiotów o charakterze czysto dekoracyjnym. W tym drugim przypadku tradycyjny zegar ścienny wybierany jest nie ze względu na pełnioną przez niego funkcję (pokazywanie czasu), ale raczej z uwagi na jego nietuzinkowy kształt, rozmiar czy kolor.

Zegar ścienny jako dekoracja

W sklepach z dekoracjami do domów i mieszkań znajdziemy całe działy z zegarami ściennymi różnych typów. Wystarczy znaleźć i kupić ten model, który w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom, przede wszystkim stylowi, w jakim urządziliśmy wnętrze naszego domu/mieszkania. Wybierać możemy spośród niezliczonej liczby zegarów o klasycznej formie i różnych sposobach ich wykończenia, jak również pomiędzy zegarami o bardziej fantazyjnych i nowoczesnych kształtach. W sklepach możemy znaleźć także eleganckie zegary ścienne w stylu retro, które swoim wyglądem nawiązują do tradycyjnych kształtów zegarów popularnych w wieku XIX lub w początkach wieku XX. Oczywiście prezentowane w sklepach zegary klasyfikować możemy także na podstawie ich docelowego przeznaczenia. W tym sensie możemy mówić chociażby o zegarach kuchennych, dziecięcych czy do salonów. zegary ścienne

Zegar - do czego ty go potrzebujesz?

Niezależnie od wyglądu zewnętrznego, zegar ścienny to przedmiot pełniący dwie różne funkcję. Pierwszą z nich jest funkcją pomiaru czasu. Drugą funkcją jest dekoracja wnętrza. Zegar wybieramy uwzględniając to, która z wyżej wymienionych funkcji wydaje się dla nas bardziej istotna. Jeśli szukamy przedmiotu do mierzenia czasu, dobrze zdecydować się na zegar o prostej i niezawodnej konstrukcji. Jeśli natomiast zależy nam na znalezieniu przedmiotu dekoracyjnego, wtedy precyzja i niezawodność działania schodzi na dalszy plan. Designerski zegar ozdobi ścianę, ale precyzyjne odczytanie aktualnego czasu, na przykład z uwagi na celowo zdeformowany kształt zegara, może okazać się wyjątkowo trudne.