Oświetlenie ścienne to idealny dodatek do każdego pomieszczenia, świetny sposób, aby przestrzeń była bardziej zachęcająca i kompletna. Jest to także kluczowy element każdego systemu oświetlenia warstwowego. Oświetlenie ścian sprawia, że ​​pomieszczenie staje się jaśniejsze i optycznie większe, co tworzy przytulną i przyjemną atmosferę. Lampy ścienne to także doskonały sposób na wyrównanie naturalnego oświetlenia - na przykład poprzez dodatkowe oświetlenie tego kąta pokoju, do którego nie dociera światło słoneczne.

Kinkiety

Kinkiety to jedne z najpopularniejszych lamp ściennych - głównie dzięki swojej uniwersalności. Można je zamontować niemal w każdym pomieszczeniu w domu, chociaż najlepiej prezentują się w kilku konkretnych sytuacjach. Lampy ścienne tego rodzaju nadają się wręcz idealnie do korytarzy, klatek schodowych oraz ganków - czyli miejsc niejako "użytkowych", ale mimo to należących do pomieszczeń reprezentacyjnych (czyli takich, które oglądać będą goście i które wpływają na ogólną atmosferę domu). Kinkiety świetnie nadają się również do jadalni oraz salonu, gdzie ich strategiczne rozmieszczenie może zwiększyć nasze opcje oświetlania tych pomieszczeń - zdarza się bowiem, że mocniejsze światło jest potrzebne tylko w jednym punkcie pokoju i nie ma sensu zapalać światła głównego. W takich sytuacjach lampy ścienne sprawdzają się o wiele lepiej. Kinkiety to również gustowna ozdoba kominków. Zamontowane po bokach kominka lampy doskonale uzupełniają go wizualnie oraz ułatwiają rozpalanie w sytuacji, gdy światła słonecznego jest zbyt mało.

Kinkiet w sypialni

Ostatnim z domowych pomieszczeń, w których kinkiety są niezastąpione, jest sypialnia. Nie można przecenić wartości odpowiedniego oświetlenia w pokoju, w którym wypoczywamy i spędzamy spory kawałek życia. Lampa ścienna z abażurem wykonanym z tkaniny delikatnie rozprasza światło, zapewniając przyjemną, ciepłą poświatę w sypialni. Sypialnia jest doskonałym miejscem do czytania, dlatego warto rozpatrzyć zamontowanie w niej dodatkowej lampy ściennej, wyspecjalizowanej do pomocy przy czytaniu. Kinkiet do czytania z elastycznym wysięgnikiem jest bardziej praktyczny i zazwyczaj ma węższą, bardziej skupioną wiązkę do precyzyjnego celowania. Lampka taka bardzo przydaje się w tych momentach, gdy jedna osoba wolałaby pójść spać, a druga połknąć jeszcze kilka rozdziałów ukochanej książki.

Kinkiety na zewnątrz

Stosowanie tych lamp na tarasach czy krużgankach jest jak najbardziej wskazane, należy jednak zachować ostrożność podczas kupowania takich zewnętrznych kinkietów. Muszą one być dodatkowo zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi - coś, czym nie trzeba się przejmować podczas nabywania lamp do domu.