Umywalka jest elementem wyposażenia łazienki, z którego korzystamy najczęściej. Przy niej wykonujemy całą masę zabiegów pielęgnacyjno higienicznych. Wygląd umywalki ma również wpływ na odbiór wnętrza. Jej wielkość i wysokość decyduje z kolei o wygodzie użytkowania.

Rodzaje umywalek ze względu na mocowanie

Większość modeli mocuje się do ściany murowanej lub ścianki montażowej. Na rynku znajdują się także modele, które wykorzystują zupełnie niestandardowe rozwiązania. Biorąc to pod uwagę możemy podzielić umywalki na trzy podstawowe grupy - tradycyjne, meblowe oraz blatowe. Modele tradycyjne montowane są do ściany, osłonięte są postumentem lub półpostumentem. Mogą być także wyposażone w ciekawy, ozdobny syfon. W tym przypadku nie da się zagospodarować miejsca, które znajduje się pod umywalką. Taką możliwość dają umywalki meblowe. Tutaj umywalka również wisi na ścianie, a pod nią stawia się lub wiesza dopasowaną do kształtu i wielkości szafkę (można również skorzystać ze stelaża). Bardzo rzadko zdarzają się modele, które są wolnostojące, czyli stoją w niewielkiej odległości od ściany. Popularność zdobyły umywalki blatowe, które stawia się na blacie, a pod spodem pozostawia sporo miejsca na różne środki czystości lub kosmetyki. Umywalki można wpuścić w blat, gdzie część ceramiki wystaje ponad niego, ale też popularna jest umywalka Ideal Standard, którą wpuszcza się pod blat. W takim wypadku ceramikę montuje się pod blatem w wyciętym otworze. Modelem pośrednim są umywalki półblatowe, które tylko częściowo są umieszczone w blacie. umywalka ideal standard

Rodzaje umywalek ze względu na kształt

W każdej z wymienionych grup znajdują się również modele o różnym kształcie. Najpopularniejsze są oczywiście tradycyjne, które przylegają do ściany jednym bokiem. Inwestorzy mogą jednak bez problemu znaleźć także modele narożnikowe lub asymetryczne i to o różnej szerokości i głębokości, np. umywalka Ideal Standard ma 70 centymetrów szerokości, ale tylko 8 centymetrów głębokości. Tak niestandardowe parametry sprawiają, że ceramika wygląda bardzo nowocześnie. Do wyboru są również głębokie umywalki, które są bardzo praktyczne, np. umożliwiają wykonanie prania lub namoczenie ubrań.