Choć dni coraz krótsze, a słońca coraz mniej, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać pogodę. Może już nie do relaksu czy opalania, ale jesień to idealna pora na suszenie prania na zewnątrz. I choć jesień kojarzy nam się przede wszystkim z deszczem, to podczas tej pory roku nie pada wcale częściej niż latem. Ale jakie są za i przeciw i czy suszenie prania na dworze jesienią to na pewno dobry pomysł?

Dlaczego warto?

Suszenie prania na dworze jesienią ma swoje zalety. W ogóle suszenie prania na zewnątrz to świetny sposób na zachowanie świeżości i czystości naszych ubrań. Niepotrzebne nam specjalne olejki zapachowe czy zmiękczacze – świeże powietrze i promienie słońca sprawią, że nasze ubrania po pierwsze będą pięknie pachnieć, po drugie nie będą elektryzować się, a po trzecie, i to już zasługa stricte słońca, będą piękne wybielone i zdezynfekowane. Pranie wywieszone w pomieszczeniu generuje także sporo problemów. Przede wszystkim generuje sporo wilgoci, musimy więc pamiętać o odpowiednim wietrzeniu mieszkania, jeśli nie chcemy, aby na naszym suficie pojawił się grzyb. Po drugie suszarki na pranie zajmują niestety sporo przestrzeni. Suszenie wewnątrz jest więc problemem zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, w których liczy się każdy metr. Taka suszarka nie tylko zajmuje wolne miejsce, ale także nie wygląda zbyt estetycznie, zwłaszcza, gdy ktoś wpadnie do nas z niezapowiedzianą wizytą.

Na co uważać?

Oczywiście jeśli zdecydujemy się na suszenie prania na dworze jesienią, warto kilka kwestii przemyśleć. Po pierwsze, jeśli mieszkamy na wsi lub osiedlu domków jednorodzinnych, to warto pamiętać, że jesień jest czasem, gdy w wielu ogrodach pali się liście i drobne gałęzie. Ich dym może skutecznie zniszczyć miły zapach naszego prania. Dlatego jeśli wiemy, że nasz sąsiad rozpala ognisko, warto wstrzymać się z wywieszaniem prania. Po drugie, jeśli już decydujemy się na suszenie na zewnątrz, to róbmy to w taki sposób, by nie krępować innych. Dlatego warto od zewnętrznej strony suszarki wieszać takie rzeczy jak pościel, spodnie, bluzki, a od wewnętrznej bieliznę. W końcu nie chcemy, by osoby z sąsiedztwa ją oglądały. Jeśli mieszkamy w bloku i posiadamy niestety mały balkon, warto pomyśleć nad zaopatrzeniem się w piętrową suszarkę, która pomoże nam zaoszczędzić przestrzeń i wywiesić więcej prania w tym samym czasie. Jeśli tylko będziemy pamiętać o tych kwestiach, to uda nam się wykorzystać wietrzną jesień do wysuszenia naszego prania. Suszenie prania na dworze jesienią niesie ze sobą wiele korzyści, warto mieć to w pamięci.