Smakosze wszelkiego typu ciast, ciastek, babeczek, muffinek i innych typów słodkości, mają dzisiaj wielkie pole do popisu i wykazania swojego kulinarnego kunsztu.

Powszechnie dostępna mnogość różnego rodzaju form i foremek do pieczenia, powinna zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych adeptów i mistrzów kuchni, pozwalając tworzyć wyszukane i niecodzienne kompozycje słodkich wypieków na każdą okazję. Formy do pieczenia przeszły w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę. Obecnie w miejsce stalowych foremek często pojawiają się ich aluminiowe lub sylikonowe odpowiedniki. Nowe materiały to równocześnie nowe, bardziej zróżnicowane kształty wypieków i wygodniejszy sposób ich obróbki. Miejsce tradycyjnych prostokątnych bądź okrągłych foremek, coraz częściej zastępowane jest przez specjalne foremki o zróżnicowanych wzorach np. owoców, zwierząt, serduszek czy charakterystycznych zabawek.

Współczesne formy do pieczenia pozwalają zatem popuścić wodzę fantazji i tworzyć nie tylko smaczne wypieki, ale także wypieki o charakterze typowo ozdobnym, szczególnie atrakcyjnym dla młodszych pokoleń łasuchów.