Wygodne i funkcjonalne miejsce do spania to jeden z priorytetów podczas urządzania pokoju dla małego dziecka. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj spania dla dziecka wybrać, czy ma to być składana sofa dziecięca, czy klasyczne łóżko z materacem, poniżej znajdziesz listę korzyści wynikających z wyboru obu rodzajów mebli sypialnych.

Dlaczego warto zdecydować się na sofę dziecięcą?

Dziecko leżące na sofieTego typu mebel jednocześnie pełni dwie funkcje, sypialną i wypoczynkową. Po złożeniu zapewnia wygodne miejsce do siedzenia i zabawy. Po rozłożeniu oferuje dość dużą przestrzeń do spania – wielkość dostępnej przestrzeni zależy od wielkości wybranego przez nas mebla. Decydując się na zakup większej sofy dziecięcej, mamy pewność, że dziecko zbyt szybko z niej nie wyroście. Łóżka dziecięce są na ogół małe i po kilku latach trzeba inwestować w zakup większej sofy lub dużego łóżka sypialnianego (pokoiki dziecięce mają mały metraż i rzadko kiedy można umieścić w nich klasyczne, duże łóżko sypialniane). Poza tym sofy dziecięce są meblami bardziej funkcjonalnym. Po złożeniu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż łóżko, a dziecko podczas zabawy nie brudzi pościeli, bo ta schowana jest w obszernej szufladzie pod siedziskiem. Sofy dziecięce będą idealnym rozwiązaniem w przypadku nieco starszych dzieci, które zapraszają do siebie kolegów i koleżanki. Dzięki jej obecności w pokoju, dzieci mają gdzie wygodnie usiąść, a sam pokój nie wygląda jak typowa sypialnia.

Dlaczego warto zdecydować się na łóżko dziecięce?

Łóżka są tańsze niż sofy dziecięce, mają prostszą konstrukcję i zapewniają większy komfort snu, zwłaszcza jeśli zainwestujemy w dobrej jakości materac. Ich wadą jest brak możliwości złożenia, przez co stale zajmują określoną przestrzeń – nie sprawdzą się zatem w pokoikach o małym metrażu. To, co jest wadą, jest również pewną zaletą. Składanie i rozkładanie wersalki to prawdziwa zmora dla małych dzieci, a zakup łóżka zdejmuje z nich ten obowiązek. Łóżko trzeba jednak ścielić. Warto również pamiętać, że nawet zaścielone łóżko nie jest miejscem wygodnym do siedzenia, bo brak w nim oparcia, z którym możemy spotkać się w każdej sofie dziecięcej. Łóżka będą najlepszym wyborem dla małych dzieci. Wiele dzieci w wieku szkolnym będzie już preferowało sofę.