Łazienka ma tendencje do szybkiego "zagracania się". Mrowie kosmetyków, odżywek, przyborów pielęgnacyjnych, ręczników, koszy... Łatwo się w tym wszystkim pogubić, zwłaszcza jeżeli się spieszymy. Dlatego tak ważnym jest pilnowanie porządku w tym pomieszczeniu. Do tego celu niezwykle przydatna jest szafka pod umywalkę. To świetny i wygodny schowek, który jednocześnie nie zabiera właściwie wolnej przestrzeni – bo przecież miejsce pod umywalką ciężko jest przeznaczyć na cokolwiek innego. To trochę taki "martwy punkt". Czasami jednak to jest powodem, przez który nieco zapominamy o tej szafce i powstaje w niej coś, co można nazwać jedynie zdezorganizowanym bałaganem. Wtedy warto zabrać się do konkretnych porządków, by przywrócić ten niezwykle funkcjonalny schowek do użyteczności. Szafka pod umywalkę zostanie szybko i sprawnie posprzątana, jeśli będziemy postępować wedle opisanych poniżej kroków.

Po pierwsze: odpowiednie przygotowania

Zacznijmy od usunięcia wszystkich przedmiotów ukrytych pod zlewem. Jeżeli niektóre z nich były tam od dłuższego czasu, warto położyćszafka pod umywalkę stary arkusz papieru na podłodze lub dowolnej dużej powierzchni i tam odkładać rzeczy wyjęte z szafki pod umywalką. Odkładane przedmioty dobrze jest wcześniej przeczyścić, bowiem wiele z nich ubrudzonych jest pozostałościami zawartych w nich środków. Następnie należy przygotować sobie jakiś kosz na śmieci lub worek – w razie konieczności nawet kilka, jeżeli pojawi się kwestia segregacji śmieci.

Po drugie: dogłębny przegląd

Poświęćmy trochę czasu na analizę każdego przedmiotu, zachowując tylko te z nich, których faktycznie używamy. Przydatność do użycia większości produktów kosmetycznych wygasa w ciągu od sześciu miesięcy do jednego roku, więc powinniśmy wyrzucić wszystko, co jest nieaktualne. Tutaj drobna wskazówka: w razie wątpliwości wyrzucamy wszystko, co zmieniło zapach, kolor, teksturę lub konsystencję.

Po trzecie: reorganizacja

Szafka pod umywalkę najlepiej sprawuje się w jednej z dwóch ról: albo jako schowek tematyczny, albo jako miejsce na rzeczy używane bardzo często. W pierwszej roli jest przeznaczona ekskluzywnie do jednego rodzaju rzeczy: na przykład ręczników lub środków do czyszczenia podłogi. To wygodne rozwiązanie, jeżeli dysponujemy stosunkowo dużą ilością miejsca w łazience. W przeciwnym razie najlepiej składować tam rzeczy, których używamy na co dzień – dobrze jest je mieć pod ręką.

Po czwarte: konfiguracja i styl

Zanim ustawimy wszystko z powrotem, miejmy na uwadze to, jak często używamy każdego przedmiotu. Przedmioty codziennego użytku powinny być przechowywane z przodu i na środku szafki, aby zapewnić łatwy dostęp. Rzadziej używane produkty lub produkty zapasowe mogą być przechowywane w etykietowanych pojemnikach na tyłach szafki.