Dom w stylu angielskim charakteryzuje harmonijność i romantyczne dodatki. To wnętrza przytulne, pełne puchowych poduszek, rzeźbionych ram na zdjęcia i szerokich sof. Przywodzą nieco na myśl pomieszczenia, w których mieszkali nasi dziadkowie – wyposażone w fotele bujane, ciężkie, ciemne zasłony i kredens z porcelanową zastawą.

Charakterystyka stylu angielskiego

Wnętrze w stylu angielskim tworzą przede wszystkim dodatki, takie jak lampy, zasłony, obrazy i ramki do zdjęć, fotele bujane i kwieciste tapicerki z motywem róż. Styl romantyczny i bogaty w zdobność. Podkreślać ma zamiłowanie do rodzinnego ciepła i chwil spędzony we wspólnym gronie. Dlatego wnętrza te są przytulne, wielopokoleniowe. Kwiaty, które dominują przede wszystkim na tkaninie, są cechą charakterystyczną wnętrz w stylu angielskim. Występują one na sofach, fotelach, fotelu bujanym, poduszkach i zasłonach. Dzięki temu czuć klimat, który znamy z seriali z wysp brytyjskich lub książek jeszcze z epoki wiktoriańskiej. Różany motyw często gości także na tapetach, które bardzo często stosowane są w pomieszczeniach takiego typu. fotele bujaneW stylu angielskim dominuje także wyrazisty barwy: butelkowa zieleń, burgund, szmaragd, połączone z bielom, różem i szarością. Dzięki takiemu zastawieniu kolorów we wnętrzu można osiągnąć bardzo przytulny klimat, który jeszcze bardziej podkreśla kominek z żarzącym się drewnem i fotele bujane.

Jak zagospodarować przestrzeń w stylu angielskim?

Rozłożyste sofy, pufy, fotel bujany, czy reliefowane kredensy, które idealnie wpasują się we wnętrza w stylu angielskim, mogą być dość drogie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rzeczy te kupować na targach staroci. Można też przeszukać strych babci i dziadka, a jeśli ktoś ma więcej czasu i kreatywności, to może te przedmioty odnowić własnoręcznie, na przykład w stylistyce decoupage. Większość rzeczy, takich jak ozdobne ramki, lampy, ozdobne karnisze, czy obrazy, znaleźć można na targach staroci. Ważne w stylu angielskim są właśnie dodatki, których mnogość jest cechą charakterystyczną tego rodzaju wnętrz. Bogato aranżowane powinny być także okna – nie tylko przez grube zasłony, ale też parapety. Dodatki te łączą w sobie styl klasyczny z nowoczesnym, razem tworząc artystyczny misz-masz łączący się we wspólną całość. Przez to wnętrza te są zarówno eleganckie, ponadczasowe i bardzo przytulne.