Rozpoczynając swoją przygodę z indoorową hodowlą roślin, powinniśmy zastanowić się nad zaopatrzeniem się w odpowiedni sprzęt. Decydując się na zakup sadzonek, nasion czy dorosłych roślin, które mają bardzo określone potrzeby, musimy zdawać sobie sprawę, że regularne nawadnianie i odpowiednio ustawione kaloryfery nie wystarczą – potrzebny nam będzie growbox, dzięki któremu można dowolnie manipulować takimi parametrami jak wilgotność powietrza, temperatura czy naświetlenie.

Co, jak i dla kogo

Growboxy to idealne rozwiązania do hodowli roślin w warunkach mieszkalnych – jeśli zawsze marzyliśmy o własnym ogródku albo szklarni, ale nie mieliśmy na to odpowiednich warunków i przestrzeni, to growbox zapewni nam namiastkę tego doświadczenia. Ta przenośna szafa albo też namiot – zależnie od rozmiarów i kształtu, sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach. Oczywiście im większe są nasze potrzeby, tym większego growboxu potrzebujemy, ale jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z hodowlą, wystarczy nam mniejszy egzemplarz. Growbox pozwala na stworzenie zamkniętego, całkowicie kontrolowanego mikro-ekosystemu, który nie jest zależny od warunków pogodowych, czy klimatu. Wszystkim sterować możemy bowiem sami – ustawiać odpowiednią temperaturę, dbać o konieczną wilgotność powietrza i natężenie światła. Wszystko po to, by idealnie odwzorować warunki naturalne hodowanych przez nas roślin.

Czy sam growbox wystarczy?

Namiot do uprawyGrowboxy zazwyczaj sprzedawane są w kompletach z innymi, niezbędnymi akcesoriami, jak chociażby lampy – bez nich w growboxie jest po prostu ciemno. Żeby zaoszczędzić i użyć mniejszej liczby lamp, wewnętrzne ściany i sufit growboxu możemy wyłożyć odbijającą światło folią. Folią, ale taką zwykłą, warto też wyłożyć spód pod growboxem oraz podłogę wokół niego – w razie rozlania się wody będziemy ubezpieczeni. Żeby zawsze mieć pewność, że temperatura jest idealna, umieśćmy wewnątrz growboxu termometr. Natomiast aby mieć pewność, że nasze rośliny mogą oddychać, zadbajmy o wentylację – wystarczą dwa otwory, najlepiej na dole i u góry, przez które powietrze będzie mogła niezakłócenie przepływać.

Czy warto?

To oczywiści zależy od tego, jaki jest nasz cel. Niewielki growbox w zupełności wystarczy komuś, dla kogo hodowla roślin jest odprężającym hobby – pozwoli nam na wyhodowanie kwiatów od samych nasion, zapewniając odpowiednie warunki. Będziemy mogli cieszyć się ich powolnym wzrostem. Jeśli jednak planujemy hodowlę na większą skalę, chociażby w celach komercyjnych, zastanówmy się nad większym growboxem, który pomieści wszystkie nasze sadzonki.