Oświetlenie LED w domach i mieszkaniach jest coraz popularniejsze. Cenimy je ze względu na ładną i czystą barwę światła, mnogość aranżacji, ale przede wszystkim za energooszczędność. Za tym ostatnim idzie również ekologia, bo mniej zużytego prądu to mniejsza emisja zanieczyszczeń przez elektrownie węglowe. Na nich wciąż opiera się w dużej mierze polska energetyka.

Jak zasilić oświetlenie LED?

W jakich sytuacjach przyda się nam zasilacz LED do puszki?Zanim zdecydujemy się na montaż lamp diodowych, musimy poznać ich charakterystykę. Nie każda jest bowiem zasilania napięciem 230 V prądu przemiennego, które znajduje się w gniazdkach sieciowych. W takiej sytuacji dobrym wyjściem z sytuacji jest zasilacz LED do puszki, który dostosuje charakterystykę prądową do wymaganej przez dane źródło światła. Dlaczego wersje instalowane w puszkach są najlepsze? Ponieważ nie szpecą pomieszczenia i nie musimy się nimi zupełnie przejmować. Wymiary są tak małe, że bez problemu zmieszczą się wewnątrz, obok kostki zaciskowej. Zasilacze LED do puszek dostarczają niskich i bezpiecznych napięć, na których pracuje zdecydowana większość nowoczesnego oświetlenia. Jest to 12 V oraz 24 V prądu stałego, jednak istnieją również inne wersje.

Prostota montażu zasilacza

Podłączenie zasilacza LED do puszki jest bardzo proste. Ma on najczęściej tylko cztery wyprowadzenia. Dwa z nich należy połączyć z przewodami biegnącymi z włącznika światła, dostarczającymi napięcie 230 V przemienne. Kolejną parę łączymy natomiast z kablami prowadzącymi bezpośrednio do miejsca, gdzie ma być umieszczona lampa LED. Pojawi się na nich niskie napięcie prądu stałego. Od strony elektrycznej jest to całość pracy. Pozostaje nam już tylko zgrabnie schować zasilacz LED do puszki, zamknąć wieczko i rozpocząć podłączanie lampy. Ważne by zapamiętać w jaki sposób podłączyliśmy wyprowadzenia do przewodu oświetleniowego, a konkretnie jaka jest polaryzacja - gdzie plus, a gdzie minus. Diody LED mają bowiem taką charakterystykę, że ich odwrotne podłączenie spowoduje brak świecenia, a nawet uszkodzenie. Przed podłączeniem warto więc upewnić się co do poprawności połączenia, stosując zwykły miernik.

Podsumowując, zasilacz LED do puszki jest doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie chcemy przystosować starą instalację do nowoczesnego oświetlenia diodowego. Wystarczy umieścić go w puszce rozdzielczej pod sufitem, co nie jest trudne z uwagi na bardzo niewielkie wymiary urządzenia, a także poprawnie podłączyć. Ta ostatnia czynność także nie jest trudna do wykonania samodzielnie, jeśli jednak nie mamy odpowiedniego doświadczenia, wezwijmy profesjonalnego elektryka